• 22-12-2016 10:22

Markalaşarak büyüyoruz!

Markalaşarak büyüyoruz!

-----

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısının birinci bölümü üzerinde yaptığı konuşmasında ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından bir tanesinin de marka olduğunu dile getirerek, “Türkiye, markalaşarak büyüyor” dedi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısının birinci bölümü üzerinde konuşma yaptı. Milletvekili Şahin Tin yaptığı konuşmasında üreticiler ve tüketiciler açısından markalaşma konusunda rekabeti de teşvik etmenin son derece önemli olduğuna işaret etti. Milletvekili Şahin Tin; “Ticari hayatımızın en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi de şüphesiz markadır. Günümüzde üretimi ve satışı yapılan mallar ve sunulan hizmetler için doğru seçilmiş bir marka, ticaret hayatının vazgeçilmez unsuru olmuştur. Marka bir işletmenin aynasıdır. Profesyonel duruşudur. Aynı zamanda satış ve pazarlama da güven kapısıdır. Bu düzenleme marka başvuru işlemlerini daha da kolaylaştıracak. Marka tescil süresi kısalacak. Markadan doğan hakların etkin şekilde korunması sağlanacak. Yeni marka türlerinin tesciline olanak sağlanacak. Katma değeri yüksek markalar oluşturulacak. Mahkemelerin uhdesinde olan marka iptal yetkisi de artık kurum tarafından hızla bir şekilde yapılacaktır” dedi.

 

MARKA BAŞVURUMUZ ARTIYOR!

Dünyada, arz ve talebin artmasıyla birlikte rekabetinde zorlaştığına dikkati çeken Milletvekili Şahin Tin; “1980’li yıllarda tüm dünyada şirketlerin maddi varlıkları, bilançolarının yüzde seksenini oluşturuyordu. Bugün ise şirket varlıklarının yüzde seksenini gayri maddi varlıklar olan fikri ve sınai mülkiyet hakları oluşturmaktadır. Türkiye’nin ekonomik gelişimiyle bağlantılı olarak ulusal ve uluslararası marka başvuruları her geçen gün artıyor. 2002 yılında 36 Bin olan marka başvuru sayısı 2015 yılına gelindiğinde 3 kattan fazla artarak 111 Bin olmuştur. 2011 yılından bu yana Avrupa’da en yüksek marka başvurusu alan ülke Türkiye’dir.  Yine Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı raporuna göre ülkemiz marka başvuruları bakımından dünyada altıncı sırada yerini almıştır. Sadece 2016 yılında Aralık ayına kadar yaklaşık 100 bin marka başvurusu yapılmıştır” dedi.

 

DENİZLİ MARKALAŞMA KONUSUNDA HIZLI

Milletvekili Şahin Tin, Denizli ilinin markalaşma konusunda çok önemli bir mesafe kat ettiğini belirterek konuşmasında şunları söyledi. “Tekstil ve tasarım başta olmak üzere dünya pazarında birçok alanda adından sıkça söz ettiren Denizli ilimizdeki şirketlerde markalaşma konusunda çok önemli adımlar attı. Son 5 yıla baktığımızda marka, patent, faydalı model ve tasarım konusunda 10 Bin’in üzerinde başvuru yaptığını görmekteyiz. Denizli ilimizin, Buldan Bezi, Denizli Traverteni, Kale biberi, Denizli Leblebisi,  İsabey Çekirdeksiz Üzümü gibi coğrafi işaretleri de karşımıza çıkmaktadır. Bu durum gösteriyor ki, Denizli ilimizde ve Ülkemizde markalaşma konusunda çok önemli bir noktaya ulaşmıştır.”

 

TERÖR BATAKLIĞINA GÖMÜLECEKLER!

 

Ayrıca konuşmasında İstanbul ve Kayseri’deki terör saldırıları ile Rusya Ankara Büyükelçisi Karlov’a yönelik düzenlenen süikaste de değinen Milletvekili Şahin Tin; “Türkiye’yi terör bataklığına sürükleyerek, iç kargaşa çıkarmak isteyen PKK, FETÖ, DAEŞ gibi hainler ve onun kuklaları vahşice planladıkları terör eylemlerine devam ediyorlar. İnsanlıktan nasibini almayanların İstanbul ve Kayseri’de kahpece yaptıkları saldırılar da polis, asker, sivil demeden birçok vatandaşımıza kıydılar. Ancak başaramayacaklar. Bu hain terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum Yine son olarak Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov’a yönelik kalleşçe bir saldırı gerçekleştirildi. Yaşanan bu kahpe saldırıyı nefretle kınıyorum. Hain saldırıda hayatını kaybeden Büyükelçi Karlov’un ailesine ve Rus halkına başsağlığı diliyorum. Demokrasi havariliği yaparak, siyasi söylemler ile teröristi ve terör olaylarını meşrulaştırmaya çalışanlar ve tüm Dünya bilmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti küresel akıl tüccarlarını ve maşalarını terör bataklığına gömecektir” dedi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.