DENİZLİ HABER, SON DAKİKA GELİŞMELERİ, SİYASET, GÜNCEL GELİŞMELER VE ANI YANSITAN HABERLER
  • 11-01-2017 15:37

Millet İradesi Güvence Altına Alınıyor

Millet İradesi Güvence Altına Alınıyor

Millet İradesi Güvence Altına Alınıyor

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Anayasa değişiklik teklifinin kabul edilen 1’nci ve 2’nci maddelerine göre yargının bağımsızlık ilkesi gibi tarafsızlık ilkesinin de tescil edildiğini ve Milletvekili sayısının da 550’den 600’e çıkarılacağını söyledi.

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel kurulunda anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 1’nci ve 2’nci maddelerin ayrı ayrı görüşüldüğünü ve ardından yapılan gizli oylama sonucu maddelerin kabul edildiğini söyledi.

Kabul edilen maddelere ilişkin bilgiler aktaran Milletvekili Şahin Tin; “TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa’da öngörülen değişiklik teklifinin birinci tur görüşmeleri yapılıyor. Buna göre 1’nci ve 2’nci maddenin görüşmeleri tamamlandı ve yapılan gizli oylama sonucu 1’nci madde 347 oyla 2’nci madde de 343 oyla kabul edildi” dedi.

 

YARGI BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLACAK

Genel kurulda yapılan görüşmelerin ardından gizli oylama sonucu kabul edilen 1’nci maddeye ilişkin bilgiler aktaran Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 347 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 1’nci maddesine göre önceden “Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır” şeklinde olan Anayasanın 9’ncu maddesine “bağımsız” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve tarafsız” ibaresi eklenmiştir. Kabul edilen 1’nci maddeye göre de Anayasa’nın 9’ncu maddesi “Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır” şeklinde değiştirilmektedir. Böylelikle yargı yetkisini elinde bulunduran mahkemeler bağımsızlık ilkesi gibi tarafsızlık ilkesini de tescil etmiş ve buna göre milletimize hizmet verecektir” dedi.

 

MİLLETVEKİLİ SAYISI 600’E ÇIKARILIYOR

Teklifin 2’nci maddesinin milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılmasını öngördüğünü aktaran Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 343 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 2’nci maddesine göre önceden “Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen beşyüzelli milletvekilinden oluşur” şeklinde olan Anayasanın 75’nci maddesinde “beşyüzelli” ibaresi “altıyüz” şeklinde değiştirilmiştir. Kabul edilen 2’nci maddeye göre de Anayasa’nın 75’nci maddesi “Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen altıyüz milletvekilinden oluşur” şeklinde değiştirilmektedir. Bu yapılan değişiklikle demokrasimiz daha da güçleniyor ve milli iradenin egemenliği daha da artırılıyor. Millet iradesi güvence altına alınıyor” dedi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

24 Haziran Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vereceksiniz?