DENİZLİ HABER, SON DAKİKA GELİŞMELERİ, SİYASET, GÜNCEL GELİŞMELER VE ANI YANSITAN HABERLER
  • 14-12-2016 16:18

Denizlili işadamları bu sorulara cevap arıyor 

Denizlili işadamları bu sorulara cevap arıyor 

Denizlili işadamları bu sorulara cevap arıyor 

Denizli’de 2004 yılından beri faaliyet gösteren Avrasya Yönetici, Sanayici ve İşadamları Derneği (AYSİAD)Başkanı Hüseyin Erikler, Denizli ihracatçısının kar marjını artırması için Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini ileri sürerken,  devlet teşviklerinden yararlanamamasının nedenini ise bürokrasinin yavaş işlemesi ve çok karmaşık olmasına bağladı. 

PAMUKKALEHABER
AYSİAD Başkanı Hüseyin Erikler,  Denizli ihracatında kar marjının düştüğünü dikkat çekerek, İhracatçının geçtiğimiz yılları aradığını ileri sürdü. DENİB  tarafindan açıklanan “İhracatımız döviz bazında düştü,  ama çok mutluyuz miktar bazında arttı” açıklamalarını eleştiren Erikler, “İhracatçının kar marjı düşük, eskisi gibi yüksek değil. Düşmesinin nedeni ise biz fasoncuyuz, markalaşmadığı sürece, markaya yatırım yapmadığı sürece fason çalıştığımız sürece kar marjımız yükselmez. Bugün,  asgari ücreti bin 300’e çıkardığımızda, yurt dışına yaptığımız satışlarımızda fiyatları o oranda artırmadık. İhracatçı 10 dolara sattığı malı 13 dolara çıkarabildi mi? Hayır, çıkaramadı. O sabit kaldı. İhracatçılar birliği DENİB’in verilerini incelerseniz göreceksiniz.  DENİB  ‘ihracatımız döviz bazında düştü,  çok mutluyuz miktar bazında arttı’  Ben size soruyorum yüz dolarlık 10 tane ürün satıyorsanız tanesini 10 dolardan satmış oluyorsunuz dimi?  Bu kez döviz bazında yine yüz dolara 20 ürün satıyorsunuz. Bu kez tanesini 5 dolara satmış oluyorsunuz. Yani bizim ihracatımızın miktar bazında artması sevineceğimiz bir olay değil, üzüleceğimiz bir olay esasında” dedi.“BİZİM SANAYİCİMİZ BÜROKRASİYİ SEVMEZ”
Dernek üyeleriyle, Denizli sanayicisi ve işadamlarıyla yaptıkları toplantılarda konuşulan konuların başında devlet teşvikleri geldiğini belirten Erikler, bürokrasinin sanayiciyi bıktırdığını ileri sürdü. Erikler,” Destek var teşviklerde var. Ben mali müşaviriyim inanın işçinin desteklerini kaç adet şu anda hatırlayamıyorum o kadar karmaşık ki. Hangi kurum ne desteği veriyor birbirine girmiş durumda. Sadeleşmesi lazım.  Bu kadar bürokrasiyle bizim sanayicimiz uğraşamaz,  bürokrasiyi sevmez.  Denizlili sanayicisi dakikada kararı alıp işini yapan insandır. Zaten onun için başarılı oluyor. Bu demek değildir ki kurumsal değil. Hayır Denizli sanayicisi pratiktir, hızlıdır. Onun için başarılıdır. Zaten diğer şehirlerden, bizi ayıran özelliklerden biri müteşebbis olmamız, hızlı olmamamız, hemen karar vermemiz. Bugün teşviklerden Denizlili şirketlerin birçoğu faydalanmıyor. Niye 50 lira almak için bir klasör hazırlıyorsunuz, bir klasör evrak hazırlıyorsunuz.  Adam bunla uğraşmıyor,  almıyor. Kendi yağıyla kavruluyor” diye konuştu. TEŞVİKLER DESTEKLER SÖZDE KALMAMALI
Denizli sanayicinin, işadamının 2017 yılında beklentilerinden birinin bürokrasinin azaltılarak, işverenin önünün açılması olduğunu vurgulayan Erikler, “Geçtiğimiz hafta Başbakan teşvikleri açıkladı. Onları ivedilikle harekete geçirilmeli, teşvikler destekler sözde kalmamalı.  Devletin en büyük sorunlarından biri şu, bana müracaat edeni veriyorlar. Siz devletsiniz elinizde bütün veriler var. Bütün bilgiler var. Bütün şirketlerin kayıtları var. Devlet dairesinde çalışanlarda bir özel sektör ruhuyla çalışamaz mı? Bu şirketlere gidemezler mi? Niçin gitmiyorlar. Gitsinler onure etsinler, o insanlara. Bu gün Denizli’de orta çaplı bir firma, 30 işçi çalıştırsa bu yüz kişiye tekabül eder, ekonomiye istihdama katkısı. Onların görevi o, bence bürokrasi azaltılmalı. Ben işverenim ben sanayiciyim diyenin yanına tüm devlet erkanı bütün herkes gitmeli. Ve adama olabilecek bütün desteklerden de faydalandırmalı.  Benim düşüncem bu” diyerek işadamlarına, sanayiciye sahip çıkılmasını ve gereken önemin verilmesini istedi.  

Erikler, “cennet anaların ayağının altındadır” sözünü hatırlatarak, “Ekonomi işverenlerin ayağının altında. Annemize gösterdiğimiz o saygıyı, devlet erkanı olarak işverenlerimizi de göstermeliyiz” dedi.

İNANIN HANGİ KURUM NE DESTEĞİ VERİYOR KİMSE BİLMİYOR
Türkiye’de destek veren kurumların ve destek çeşitlerinin birbirine karıştığını ileri süren Erikler, “KOSGEB, TKDK, GEKA, İŞKUR dört ayrı kurumun çok sayıda teşvik var. Aslında hangi kurum hangi desteği veriyor kimse bilmiyor.  Tüm teşvikleri n tamamını bir yerde görüleceği bir internet sitesi yapılabilir, devlet eliyle. Bu konuyu ekonomi bakanlığı bunu üstlenebilir.  Artık e-devletiz, e-fatura var, e-defterimiz var, e-irsaliyemiz var, her şeyin e si var. Peki neden e-destek yok? e-destek sitesi kurulabilir. Desteklerden yararlanmak isteyen sanayici, işadamı oraya girip, hangi kurumun hangi desteğinden yararlanmak istiyorsa oradan öğrenmeli” diyerek e-destek önerisinde bulundu. 

ORTA GELİR TUZAĞINDAN NASIL KURTULURUZ?
Tüm bu olumsuzluklara rağmen Denizli sanayicisinin, ihracatçısının karamsarlığa kapılmaması gerektiğini söyleyen Hüseyin Erikler, “Karamsarlığa kapılmamamız lazım. Ve bu çalışmalarımızı öncelikle markalaşmaya ve inovasyona yönlendirmeliyiz. En önemli unsurlardan biri bu, biz gönderdiğimiz bir örünün kilogram fiyatını ne kadar artırabilirsek hem ihracatımız artar hem de gelirimiz. Hem de ülkemizin ihracattaki 2023 hedeflerine yaklaşırız. Orta gelir seviyesi tuzağından kurtulmak için bir adım atmış oluruz. Bizim artık bu gelişmelerle bu işin orta gelir tuzağından çıkma şansımız yok” dedi. 


 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

24 Haziran Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vereceksiniz?