DENİZLİ HABER, SON DAKİKA GELİŞMELERİ, SİYASET, GÜNCEL GELİŞMELER VE ANI YANSITAN HABERLER
  • 20-06-2017 09:53

Sudan’da DTO’dan Çifte Anlaşma

Sudan’da DTO’dan Çifte Anlaşma

Sudan’da DTO’dan Çifte Anlaşma

Denizli Ticaret Odası’nın organizasyonu ve Milletvekili Şahin Tin’in başkanlığında Sudan’a giden Denizli heyeti temasları boyunca üst düzey devlet yetkilileri tarafından ağırlandı. Gezilerin başkent Khartoum’daki bölümünde Denizli Ticaret Odası ile Sudan Ticaret Odaları Birliği arasında iş birliği anlaşması da imzalandı. Denizli Milletvekili Şahin Tin, Sudan gezisinin kazançlı bir ticari iş birliğinin ilk adımı olduğunu belirtti. Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan da, hem Kızıldeniz Eyaleti, hem de Khartoum’da imzaladıkları iki ayrı anlaşmanın bu ülkeyle ticaret yapacak Denizlili girişimciler için büyük bir referans olacağını söyledi.

Denizli Milletvekili Şahin Tin başkanlığında Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, Meclis Üyeleri Bayram Ali Çoban ve Yavuz Aki, Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu ile Denizli Ticaret Odası Üyeleri Nejat Küçüker, Bülent İnce ve Ramazan Kuzu’dan oluşan Denizli heyeti, Kızıldeniz Eyaleti’nin (Port Sudan) ardından Sudan’daki temaslarını başkent Khartoum’da sürdürdü.

Khartoum’da Sudan Ziraat Enstitüsü ziyaret edildikten sonra Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İbrahim Mahmud Hamid tarafından konutunda ağırlandı. Denizli Milletvekili Şahin Tin, gerçekleştirdikleri ziyaretin iki ülkenin ticari iş birliği için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hamid ise Sudan’ın Türkiye için hem Afrika hem de Arap pazarı için geçiş kapısı olduğunu belirterek, petrol maden, yeraltı kaynakları rezervlerinin işlenmesi noktasında Türkiye ile stratejik ortaklık yapmak istediklerini ifade etti.

SUDANLI 3 BAKAN İLE GÖRÜŞME

Denizli heyeti, ertesi gün de yoğun bir program gerçekleştirdi. Sudan Yatırım, Maden ve Enerji bakanları ile bir araya gelen Denizli heyeti, önemli iş birliklerinin kurulması noktasında adımlar attı. Sudanlı bakanlar, tarım, enerji ve yeraltı kaynakları gibi sektörlerde Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak istediklerini, Türk yatırımcıları her türlü kolaylığı sağlamak kaydıyla Sudan’a davet ettiklerini ifade ettiler.

MECLİS BAŞKANI’NDAN BÜYÜK İLGİ

Sudan yönetiminden büyük ilgi gören Denizli Heyeti Sudan Milli Meclisi Başkanı İbrahim Ahmed Ömer tarafından da kabul edildi. Türkiye ve Sudan’ın bölgelerinde önemli ülkeler olduğunu belirten Ömer, Cumhurbaşkanları ve ülke yönetimlerinde mevkidaşların iyi ilişkileri olduğunu vurgulayarak, bu dostluğun ticarete taşınması gerektiğini, Sudan’ın Türkiye ile çalışmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. Meclis Başkanı Ömer de, Türk yatırımcılara her türlü kolaylık ve desteğin sağlanacağı taahhüdünde bulundu.

 

TİN: DOSTLUĞU TİCARETE TAŞIYACAĞIZ

Denizli Milletvekili Şahin Tin de, Meclis Başkanı Ömer’in iki ülke arasındaki dostluğun sağlam ticari ilişkilere de taşınması yönündeki fikrini desteklediğini belirterek, “Burada kendi ülkemizde gibiyiz. Burada oluşan olumlu atmosfer, ticari iş birliğinin de kapılarını açacaktır. Burada Sudanlı yetkililerin ziyaretimizin amacına ulaşması için çok iyi bir program hazırladıklarını gördük. Sudan makamlarının heyecanına, özverisine, iyi niyetli çabalarına tanık olduk. Aynı heyecanı biz de taşıyoruz. Bu ziyaretin olumlu sonuçlarını kısa vadede alacağımıza inanıyorum” dedi.

 

DTO’DAN İKİNCİ ANLAŞMA

Denizli Heyeti, Sudan temaslarının sonunda Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı İbrahim Mahmud Hamid’i bir kez daha ziyaret etti. Buradaki görüşmede, Sudanlı Bakanlar, ekonomi yönetimi ve iş adamları da hazır bulundu. Burada her iki ülke heyetleri arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Kızıldeniz Eyaleti’nde İşadamları Derneği ile bir anlaşma imzalayan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Khartoum’da da Sudan Ticaret Odaları Birliği ile de önemli bir anlaşmaya imza attı.

Anlaşma her iki kurumun üyelerinin ticari menfaatlerinin korunması noktasında iş birliği, karşılıklı pazar bilgisi paylaşımı, ticari ortaklıklar kurulmasına öncülük etme, fuar organizasyonları, yerel ürünlerin tanıtımı konusunda işbirliği yapılmasını öngörüyor.

Erdoğan, hem Kızıldeniz Eyaleti, hem de Khartoum’da imzaladıkları iki ayrı anlaşmanın bu ülkeyle ticaret yapacak Denizlili girişimciler için büyük bir referans olacağını söyledi. Erdoğan, “Son derece başarılı ve verimli bir Sudan gezisi gerçekleştirdik. Sudan’da üst düzey yöneticiler tarafından ağırlandık ve ticari iş birliği için önemli adımlar attık. Yaptığımız bu anlaşmaların, Denizlili işadamlarımız için büyük bir kazanım olduğunu ifade etmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte yapılan anlaşmaların hayata geçirilmesi ve ticari iş birliğinin artırılması noktasında Denizli Ticaret Odası olarak sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Toplantıda ayrıca Denizlili bir elektrik firması da, Sudanlı bir şirketle anlaşmaya imza attı. Karşılıklı hediyelerin verilmesinin ardından bu toplantıyla birlikte Sudan temasları noktalanmış oldu.

 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?