A- GÜNÜN İÇİNDEN - TEKTEN - SİTE ÜST -  • 08-06-2018 09:19

ALAYONT "YENİ DÜZENLEME BİZLERİ DIŞLIYOR"

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

ALAYONT


TMMOB  Odası Denizli Şubesi, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen Yapı Kayıt Belgesi verilmesine ilişkin düzenlemenin kendilerini dışladığını anlatan bir basın açıklaması düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısına TMMOB Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Serdar Alayont, yönetim kurulu üyeleri ve mimarlar katıldı.

“Müellif mimar ve mühendislerin imzası olmaksızın hazırlanacak yeni yapı ruhsatları ve yapı kullanma izin belgeleri ile meslek mensupları imar sürecinden sışlanmış, mimar projelerinin müelliflik hakları yok sayılmıştır” diyen Başkan Alayont, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“02.05.2018 tarih ve 30409 Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile TS 8737- Yapı Ruhsatı Standardı ve TS 10970- Yapı kullanma İzin Belgesi Dtandardı ile ilgili tebliğler yürürlükten kaldırılmıştır. Tebliğin ardından İç İşleri Bakanlığı tarafından Mekansal Adres Kayıt Sistemi Yapı Belgeleri Uygulaması’nda ruhsat şefinin, yapı denetçilerinin ve proje müelliflerinin ıslak imzalarının yer aldığı haneler artık ruhsatlarda yer almamaktadır. Yeni Yapı Ruhsatı Düzenleme Belgeleri’ne göre; ruhsatı düzenleyen idare yetkilileri dışında yalnızca yapı denetim şirket yetkilisinin ıslak imzası alınması yapı ruhsatı belgesi düzenlemesi için yeterli olmaktadır. Buna karşın imza haneleri kaldırılan alanlarda sorumluların isimlerinin ve ilgili bilgililerin kaydedilmemesi uygulaması ise dvam etmektedir.Ülkemizde, sermaye ve rant odaklı, salt inşaat faaliyetleri üzerinden kurgulanmış ve son zamanlarda sürdürülebilir olmadığı daha net biçimde anlaşılan ekonomik düzende, planlama ve şehircilik ilekelerine bağlı kamu yararını gözetmeksizin nitelikli meslek hizmetlerin, mesleki hak ve yetkilerin, müellif ve teklif haklarının kamusal ve hukuki demetim sağlayan bürokratik işleyişin yapı üretim sürecini yavaşlatan, yapı piyasasının hız iş üretmesine engel olarak algılandığı bilinmektedir”.


Editör: Şükriye Yıldırım

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER