A- GÜNÜN İÇİNDEN - TEKTEN - SİTE ÜST -  • 17-05-2018 14:26

"HULUSİ ORAL EVİ ACİL KORUMA ALTINA ALINMALIDIR"

"HULUSİ ORAL EVİ ACİL KORUMA ALTINA ALINMALIDIR"
Denizli Mimarlar Odası, Hulusi Oral Evi hakkında yaptığı yazılı açıklama şunları kaydetti;

"Denizli, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bünyesinde inançlarının, bilgilerinin ve geleneklerinin bir yansıması olarak betimlenen birçok somut ve somut olmayan kültürel miras değerlerini barındırmaktadır. Ancak, biriktirdiği bu değerler 1950 yılları sonrasında küreselleşmenin etkisiyle hızla yok olmaya başlamıştır. Denizli kent merkezinde bulunan, kent kimliği ve kent belleği açısından önemli bir yeri olan tescilli taşınmazlardan en önemlisi Hulusi Oral Evidir.

1984 yılında Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından tescillenerek günümüze ulaşan nadir örneklerden olan 1934 yılında yapıldığı bilinen Hulusi Oral Evi , Denizli geleneksel konut mimarisinin genel özelliklerine sahip, günümüze ulaşan ve kent genelinde cihannüma bulundurmasıyla kalan tek örnek yapıdır. Hulusi Oral Evi’nin mimarisi, miras değeri ve kent belleği açısından korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması zorunludur.

Ocak ayının sonunda Hulusi Oral evinin yanmasından sonra, kültürel varlıklarımızın korunması ve sahip çıkılması konusunda, Mimarlar Odası’nın girişimleriyle Hulusi Oral evinin restore edilerek yeniden kullanıma kazandırılması hususunda gerekli adımlar atılmıştır.

Şube binamızda bu konu ile ilgili olarak meslektaşlarımız, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mülk sahiplerinin vekilleri ve duyarlı bilim insanları ile toplantı yapılmış ve mevcut mülkiyet yapısı ile koruma ve restorasyon işlemlerinin yapılamayacağı, daha önce de bu önemli kültürel mirasa sahip çıkmayı planlayan Denizli Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelerin yapılması hususunda görüş birliğine varılmıştır.

Şubemizin şubat ayındaki genel kurulundan sonra bu konu başta olmak üzere kent sorunları hakkında görüşmek üzere Denizli Büyükşehir Belediyesi’nden randevu talep edilmiş, ancak randevu talebimize henüz bir yanıt gelmemiştir.

Tarihi Hulusi Oral evinin bağlı bulunduğu Pamukkale Belediye Başkanlığına “söz konusu yapının yangın nedeni ile yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu, binanın cephesine iskele kurularak zorunlu can ve mal güvenliğinin sağlanması ve gerekli güvenlik önlemlerinin acilen alınması ” için 21 Mart 2018 tarihinde yazılı başvuruda bulunulmuş ancak bu konuda da Pamukkale Belediyesi tarafından herhangi bir adım atılmamıştır."


Editör: Şükriye Yıldırım

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER