banner346
banner19

ASKERLERİN HARÇLIKLARI ARTIRILDI

Pamukkalehaber / Denizli Haber / Askerlerin harçlıkları artırıldı

ASKERLERİN HARÇLIKLARI ARTIRILDI
banner20
banner243

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulu’nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifinin kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Şahin Tin, “Kanuna göre, er, erbaş, Kıbrıs’a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artırıldı” dedi.

 

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM genel kurulunda görüşülerek yasalaşan Yüksek Öğretim Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanunun getirdiği yenilikler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’yiyapılan yasal düzenlemeler sayesinde daha da güçlü kılmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Yasalaşan bu kanun kapsamında 12 bin 500 öğretmen kadrosu verildiğini vurgulayan Milletvekili Şahin Tin; “Vatani görevini sürdüren asker ocağımızdaki er, onbaşı ve çavuş harçlıklarını yüzde yüz artırdık. Askeri öğrencilerin harçlıklarını da aynı oranda yükselttik” dedi.

 

Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Er ve erbaşlar ile Kıbrıs'a giden askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan gösterge rakamları yüzde 100 artırıldı. Buna göre, 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak. Askeri öğrencilerin harçlıkları da aynı oranda artırıldı. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, ‘teğmen rütbesinin birinci kademe brüt aylığı’ yerine, ‘6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutar’ esas alınacak. 2003 öncesi ve sonrası göreve başlayan astsubayların başlangıç derece kademeleri ile eğitim seviyelerine bağlı olarak yapılan intibak işlemlerinde yaşanan sorun ortadan kaldırıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK’daki kamu görevlileri gibi memur aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek. Kanuna göre, devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinde emeklilik yaşının 72 olmasına yönelik düzenleme 1 yıl daha uzatılarak,  31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olması sağlandı.

 

Hazine’ye veya DSİ’ye ait deniz, iç sular ve karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde veya su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında ihtiyaç duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve yıllık bedellerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Ocak 2017’ye kadar uzatıldı. Ayrıca bununla birlikte, Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016’ya kadar bağış alabilecek” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER