banner346
banner19

Ekonomi Bakanı Açıkladı: 'Suriye'den Patates İthal Ettik'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kilogram fiyatı 6 lirayı aşan patatesin Suriye'den ithal edilmesine izin verdiklerini açıkladı...

Ekonomi Bakanı Açıkladı: 'Suriye'den Patates İthal Ettik'
banner20
banner243

Suriye'den 4 bin ton patates ithal edildi

Patates fiyatlarına ilişkin açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 1’ini geçmemek kaydıyla, Suriye’de Türkiye’nin kontrol altına aldığı bölgeden ithalatın serbest bırakıldığını, bu kapsamda TL bazında 4 bin ton patates ithal edildiğini söyledi.
"2 liraya geriledi"
Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Zeybekci, "Hangi alanda olursa olsun spekülasyonlara izin vermeyeceğiz" derken, getirilen patatesin pazarda satışa sunulduğunu ve fiyatların 2 lira seviyesine gerilediğini söyledi.

Sektör temsilcileri: "Yüksek fiyatın sebebi arz düşüklüğü"
Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, patates ve soğanda fiyatın artmasının ana sebebinin arz düşüklüğü olduğuna işaret ederek, geçen yıl tarlada mahsulünü istediği fiyata satamayan üreticinin yeterince ekim yapmadığını söyledi.
Öte yandan, patates ve soğan fiyatlarının son bir haftada yüzde 15-20 civarında düştüğünü belirten sektör temsilcileri, fiyatların temmuz ayının ortasına doğru düşmeye başlayacağı ve sonrasında 1,5-2 liraya kadar gerileyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Türkiye'nin, Suriye'den patates ithal etmesi sosyal medyanın gündeminde...

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER