banner19

DENİZLİ’DE TARİHİ ESER KAÇAKÇILARINA OPERASYON

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

DENİZLİ’DE TARİHİ ESER KAÇAKÇILARINA OPERASYON
banner20

Denizli Emniyet Müdürlüğü Ekipleri tarafından Denizli’de “Tarihi Eser Kaçakçılığı” suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik iki ayrı yakalama çalışması yapıldı. 2 adet Roma dönemine ait 3 başlı güzel kadın olarak tasvir edilen mermer heykel bulunarak el konuldu.

Denizli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte toplayıcı adı altında maddi değeri yüksek tarihi eserlerin yasa dışı yollarla satışının yapılacağı üzerine harekete geçti.

Yürütülen teknik takip ve inceleme sonucu tespit edilen kaçakçılık şüphelilerini yakalamak için çalışma başlatan ekipler, şüphelilerin kullandığı belirlenen 2 aracı takibe aldı. Araçlara operasyon gerçekleştiren ekipler, 4 şüpheliyi gözaltına aldı.

Araçlarda yapılan aramada Roma dönemine ait 3 başlı ‘Güzel kadın’ olarak tasvir edilen mermer heykel ele geçirildi. 
Müze Müdürlüğünce uzman arkeolog ve müze araştırma görevlileri tarafından incelenen heykelin, Roma dönemine ait üç adet kadın başı olduğu ve her iki yanında ellerinde meşale figürü olarak tasvir edildiği, arkada kanat figürlerinin olduğu tespit edildi. 

Ele geçirilen eserin korunması gerekli kültür varlığı orijinal envarterlik değerinde ve müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi. 
Operasyonda yakalanan 4 şüpheli hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 11:47

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14