banner346
banner19

O ilçede asırlık gelenek ‘OKU’ artık kaldırıldı

Denizli'nin Beyağaç ilçesinde Beyağaç Kaymakamı Muhammet Özyüksel'in başkanlığında gerçekleştirilen ilçe istişare toplantısında önemli karar alındı. İlçede 'oku' dağıtılmayacak.

O ilçede asırlık gelenek ‘OKU’ artık kaldırıldı

Denizli'nin birçok ilçesinde olduğu gibi Beyağaç İlçesi'nde de evlenecek çift akrabalaını ve dostalrını düğünlerine davet etmek için 'oku' adı verilen hediyeleri dağıtıyordu. Geçtiğimiz günlerde alınan karar ile ilçede 'oku' dağıtımı kaldırıldı.

Belediye Başkanı Mustafa Akçay, İlçenin muhtarları, STK'lar gibi birçok kurumun katıldığı geniş çaplı toplantıda vatandaşların ekonomik olarak sıkıntıya düşüren ve düğünlerde davetiye yerine dağıtılan 'oku' hakkında karar verdi. 

Toplantıda 'oku' masraflarının yeni evlenen çiftler için büyük bir külfet getirdiği belirtilerek çiftlerin bu ekonomik yükten kurtulması için oku’nun dağıtılmaması önerildi. Öneri çoğunluğun onayıyla kabul edilirken bundan sonra oku yerine Beyağaç Belediyesi tarafından 1 yıl boyunca ücretsiz olarak ilçenin birçok yerinde bulunan 200’ yakın belediye hoparlörlerinden evlenecek çiftlerin düğününe davet anonsu yapılacak. Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, “Oku’nun 2 yıl boyunca kaldırılmasını planlıyorduk. Geniş bir toplantıyla herkesin onayı ile oku’nın kaldırılması önerisi kabul edildi.  Oku, düğün yapacak gençleri ekonomik olarak zora sokuyordu.  5 bin TL'ye kadar, 20 bin TL'ye kadar oku masrafı yapanlar var. Bizde Belediye olarak yeni evlenecek çiftlere yardımcı olmak için belediye hoparlöründen 1 yıl boyunca ücretsiz olarak düğünü duyuracağız. Yanlış anlaşılmasın bu sadece bir öneridir, Oku kaldırılması zorunlu değildir isteyen yine oku dağıtabilir” dedi.

Beyağaç'ta alınan bu kararı bazı vatandaşlardan bir gelenek olduğu için tepki görürken, bazıları ise kararı olumlu buldu.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2019, 12:19

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER