banner346
banner19

 Buldan'da Dev Doğa Projesi 

 Buldan’da Dev Doğa Projesi 

 Buldan'da Dev Doğa Projesi 

Denizli’nin Buldan ilçesinden “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesi ile 200’e yakın kuş türünü barındıran Yayla Gölünü ve çevresindeki ekolojik sistemi koruyarak alanı eko-turizme kazandırmak ve ilçenin turizm gelirini yükseltirken, gelecek nesillere temiz bir çevre ve doğa bırakmak hedefleniyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde, 4’üncü döneminde Denizli’nin Buldan ilçesinden “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesine; fon, eğitim, planlama, iletişim, danışmanlık ve teknik destek verecek. Projeyle, 200’e yakın kuş türünü barındıran Yayla Gölünü ve çevresindeki ekolojik sistemi koruyarak alanı ekoturizme kazandırmak ve ilçenin turizm gelirini yükseltirken, gelecek nesillere temiz bir çevre ve doğa bırakmak hedefleniyor.
 
Denizli’nin Buldan ilçesinde ekoturizmin gelişmesini hedefleyen “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesine de destek verecek. Her yıl sürdürülebilirlik temelinde sunulan üç turizm fikrine fon, eğitim, planlama, iletişim, danışmanlık ve teknik destek veren “Gelecek Turizmde” ile desteklenecek “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesi; Buldan Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Buldan Belediyesi ve Buldan Kaymakamlığı işbirliği ile yürütülecek. 
 
Denizli'nin önemli değerleri arasında yer alan Buldan Yayla Gölü’nün sahip olduğu 200’e yakın kuş türü, zengin biyolojik çeşitliliği ve ekoturizm potansiyeline dikkat çeken bu proje ile yöre halkının ve ziyaretçilerin Yayla Gölü ile ilgili bilinçlendirilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve bölgenin ekoturizm potansiyelinin canlandırılması sonucunda sürdürülebilir turizme ve yerel ekonomiye katkı sağlamak hedefleniyor.
 
“Ülkemizin en saygın, prestijli ve etkili turizm tanıtım ve destek programı olan “Gelecek Turizmde” ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diyen Buldan Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği’nden M.Sait Yalçın, “Kuşlar Sizi Çağırıyor” projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: “İlçemiz, tekstilde yöresel ürünümüz Buldan bezi ile tanınıyor ve eski Buldan evlerinin birçoğu koruma altına alınarak tescillenmiş durumda. Oysa bölgemizde henüz çok da bilinmeyen bir değerimiz daha var. Süleymanlı Köyü’nün yakınında yer alan ve halkın yaşamıyla Buldan Yayla Gölü’nün hayvan ve bitki çeşitlerinin harmanlandığı bir ekolojik sisteme sahibiz. Kuşların göç güzergahının üzerinde bulunan gölümüz ve çevresi, aynı zamanda onların barınma, beslenme ve uğrak yeri olarak kullandığı bir alan. Bu nedenle, bölgede yaşayan kuş türlerini tespit ederek sahip çıkacağız. Böylelikle, bu örnek projeyle bizden sonraki nesillere daha temiz bir doğa ve çevre bırakırken; bölgeye gelen ziyaretçi sayısının artırmak ve ilçemizin turizm gelirini yükseltmek için çalışacağız.”Gelecek Turizmde’nin 4’üncü döneminde desteklediği projeler arasında Buldan’ın yanısıra, İzmir Foça’da yürütülen “Dört Mevsim Foça” ve Antalya-Demre’de “Likya Yolunda Bir Tarih Molası” projeleri de yer alıyor.
   

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER