banner346
banner19

Unutulmaya yüz tuttular! Yeniden Hayat Bulacaklar

Yakın zamana kadar üretimi devam eden  Buldan Karaköy Kilimi,  Belediye Başkanı Mustafa Şevik ile Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Tarih Kulübü Danışmanı Sedat Serdaroğlu arasında imzalanan protokolle yeniden hayat bulacak.  

Unutulmaya yüz tuttular! Yeniden Hayat Bulacaklar
banner20

Denizli Haber - Buldan Belediyesi unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırmak için harekete geçti. Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Tarih Kulübü ile Buldan Belediyesi arasında imzalanan protokolle unutulmaya yüz tutmuş Karaköy Kilimi yeniden üretilmeye başlanacak.  

Belediye Başkanı Mustafa Şevik’in BELKÜM’deki makamında imzalanan protokole göre,   Sedat Serdaroğlu danışmanlığında TEV Anadolu Lisesi Tarih Kulübü tarafından kilim desen ve motiflerinin anlam ve kökenlerini araştıracak, diğer yörelerle karşılaştırmasını yaparak Karaköy Kilimlerinin envanterini çıkarılacak.

Protokol hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Mustafa Şevik, “İlçemizde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı yeniden gündeme taşıyarak ilçe ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu konuda TEV Anadolu Lisesi Tarih Kulübü araştırmalarıyla bizlere destek olacak. Çalışmalar tamamlandığında, Belediye olarak Karaköy Mahallemizdeki eski üreticilere iplik temini sağlayacağız ve üretimin artmasına destek olacağız. Ayrıca, restorasyonu tamamlanarak turizme açılan ‘Dokumacılar Pazarı Sokağı’nda üretim ve satış yerleri oluşturularak tanıtımını üstleneceğiz” dedi.

 TEV Anadolu Lisesi Tarih Kulübü Danışmanı Sedat Serdaroğlu  ise “Tarih Kulübü olarak, milli kültürümüzün korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma başlattık. Buldan Belediyesi ile imzaladığımız protokol çerçevesinde de Buldan’ın unutulan el sanatlarından biri olan Karaköy Kilimini tanıtımını yapmak ve üretiminin yaygınlaştırılması için çalışacağız ” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 13:53

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER