banner346
banner19

Büyük Menderes Temizlenirse Turizm Yolu Yapılacak

DENİZLİ’nin Çal ilçesinde 12 kilometrelik Büyük Menderes Nehri yatağının temizlenmesi ve güzergahın doğa yürüyüş yolu (Trekking) yapılması için harekete geçildi. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Aşağıseyit Mahallesi’nden Kısık Kanyonu’na kadar olan Büyük Menderes’in 12 kilometrelik güzergahının temizlenmesi için Devlet Su İşleri’ne (DSİ) müracatımız oldu. Olumlu cevap aldık. Bu güzergah temizlendiğinde bizde belediye olarak doğa yürüyüş yolu yapacağız. Böylece turizm adına önemli bir çalışma yapılmış olacak” dedi.

Büyük Menderes Temizlenirse Turizm Yolu Yapılacak

Denizli Haber - Çal Belediyesi, Aşağıseyit Mahallesi’nde 8 asırdır düzenlenen Koyun Sudan Geçirme Yarışması’nın yapıldığı Köprübaşı mevkisinden Çal Kısık Kanyonu’na kadar olan Büyük Menderes Nehri yatağının temizlenmesi için harekete geçti. Belediye Başkanı Fethi Akcan’ın talimatıyla DSİ’ye gerekli raporlar, kadastro ölçümleri ve güzergah raporları verildi. DSİ Bölge Müdürlüğü, iş makinalarının boşa çıkar çıkmaz bölgeye gönderileceği bilgisini verdi.

Başkan Akcan, “Aşağıseyit ile Kısık Kanyonu arasında doğa yürüyüş yolu yapıldığında muhteşem bir yol olacak. Nehir yatağı de temizlendiğinde görsel olarak zenginlik olacak. Bu yol, kanyon ile bütünleşecek ve turizm adına önemli bir kazanım elde edilecek. DSİ Bölge Müdürlüğü’nden olumlu cevap aldık. İş makinaları 12 kilometrelik nehir yatağını temizlediğinde hem yürüyüş yolu kazanılmış olacak hem de olası taşkınlarda çevresindeki araziler korunmuş olacak. Çünkü, yağmur ve karın yoğun yağdığı yıllarda nehir yatağı yığılmış ağaç kütükleri ve dalları yüzünden taşıyor” diye konuştu.

BAŞKAN YARDIMCISI TATAR’DAN ÇAĞRI VAR

Bu arada, Çal Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Tatar, Çal’ın Kumral mevkisinde kendisine ait olan 3 dekarlık arazisinde temizleme çalışması yaptı. Nehir yatağındaki atık ağaç kütüklerini ve arazisinin nehir ile buluştuğu noktayı temizleyen Tatar, “Su kenarında arazisi olan vatandaşlarımız kendi kıyısını temizlese Büyük Menderes Nehri güzelleşir. Vatandaşlarımızı kendi kıyısını temizlemeye davet ediyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 13:17

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER