banner346
banner19

Denizli’de Kilosu 30-35 Liraya Satılıyor

Denizli’nin Çameli ilçesinde sonbahar yağmurlarının başlamasıyla çam ormanlarında yetişen ve halk arasında "çıntar" diye bilinen mantar, kilosu 35-40 liradan alıcı buluyor.

Denizli’de Kilosu 30-35 Liraya Satılıyor
banner20

Topladıkları çıntarın kilosunu 35-40 liraya sattıklarını aktaran Ay, "Çıntar etten daha lezzetli. Et fiyatları da zaten o civarda. Doğal bir ürün, ilacı ve gübresi yok. Günün 7-8 saatini çıntar toplamakla geçiriyoruz. Doğal ve zahmetli olduğu için fiyatı da yüksek." diye konuştu.Kaynak: Bu Mantarın Kilosu 35 Liraya Satılıyor

Yol kenarındaki tezgahlardan alışveriş yapan Selma Akın ise çıntarın lezzetinin muhteşem olduğunu dile getirdi. Çıntarın tamamen doğal bir ürün olduğuna dikkati çeken Akın bu ürünün et kadar besleyici ve lezzetli olduğunu vurguladı.Kaynak: Bu Mantarın Kilosu 35 Liraya Satılıyor

Yılın daha çok Ekim, Kasım ve Aralık aylarında toplanan ve kırsal alanlarda geçim kaynağı olan çıntar mantarı, lezzeti ve içinde barındırdığı besin değerleri ile dikkat çeken bir yiyecek türü. Mevsiminde yer yer kilosu 50 TL ‘ye satılabiliyor.

ÇINTAR NASIL PİŞİRİLİR?

Sonbahar gelip de yağmurlar bastırınca doğanın bize bahşettiği en güzel şeylerden biri de lezzetli yabani mantarlar oluyor. Bilinçsiz kişiler tarafından kesinlikle toplanıp tüketilmemesi gereken bu mantarlar, doğru şekilde pişirildiğinde enfes yemeklere dönüşebilir. En nefis mantarların başında da melki ya da Kanlıca mantarı olarak da bilinen çıntar gelir. Peki çıntar nasıl pişirilir? İşte cevabı…

Çıntar ya da melki mantarı en lezzetli yabani mantarların başında gelir. Özellikle Güney Ege’de ve Denizli’de ormanlık arazilerde karşınıza çıkabilecek çıntarı çok farklı şekillerde pişirebilirsiniz.

Ancak nasıl pişirecekseniz pişirin, mantarları çok iyi temizlemeye dikkat edin. Çünkü çıntar toplandığında çok topraklı olur ve bu nedenle iyice yıkanarak temizlenmesi şarttır. Ancak bu esnada mantarlarınızı parçalamamaya, zedelememeye dikkat etmelisiniz.

Çıntarla yapılabilecek tariflerin sonu yoktur. Mangalda ya da közde pişirebilir, yumurtayla omlet yapabilir, makarna sosuna ekleyebilir, çorbada kullanılabilir.

Eğer tek başına tüketmek isterseniz bir adet kuru soğanla birlikte suyunu çekene kadar kavurup enfes bir çıntar kavurması ya da bir başka deyişle çıntar sote yapabilirsiniz. Çıntar kavurması yaparken mantarlarınızı iri iri doğramanız yemeğinizin lezzetini artıracaktır.

Bir başka alternatif de mantarları hafifçe una bulayıp kızgın yağda kızartmaktır. Ancak kızartma yapacağınız zaman mantarlarınızın bütün kalması yemeğin görüntüsünün daha hoş olmasını sağlar.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2019, 10:16

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14