banner19

Denizli’de “Sarıkız” Alarmı

DENİZLİ PAMUKKALE HABER

Denizli’de “Sarıkız” Alarmı
banner20

Sarıkız” ya da “Deve Örümceği” olarak bilenen, zehirli bir tür olan, boyu 10 santimetreyi bulan ve etle beslenen böceğin Denizli’de de görülmesi, tedirginlik yarattı.

Denizli’de evlerinin bahçesinde gördükleri örümceği gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşayan ev sahipleri yaptıkları kısa araştırma sonucunda örümceğin tehlikeli Sarıkız Örümceğini olduğunu fark ettiler.

Olay, Çameli’ye bağlı Gökçeyaka Mahallesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Umut Saylan, bahçesinde gördüğü örümceği akrep sanarak öldürdü. Bir süre evin çevresinde başka böcek var mı diye bakınan Saylan, daha sonra evine giderek internette araştırma yaptı. Saylan, yaptığı araştırmada akrep sandığı örümceğin ‘Camel Spider’ olarak bilinen, Türkiye’de ‘Sarı kız’ olarak adlandırılan yaklaşık 7 cm uzunluğundaki tür olduğunu fark etti.

SARI KIZ OLDUĞUNU FARK ETSEYDİM KAÇARDIM

Saylan, “Bahçede yürüyordum. Ben akrep zannettim. Öldürdükten sonra fark ettim Sarı kız olduğunu. 3-4 sene önce bu canlının varlığından haberim vardı ama bu kadar büyük halini ilk defa görüyorum. Öldürdükten sonra onun Sarı kız olduğunu fark ettim. Daha önce fark etseydim kaçardım, akrep diye yaklaştım ben. Allah’tan sıçramadı. Tek vuruşta arkasından isabet ettirdim. Arka tarafı hasar gördü ama karakteristik çizgileri duruyor. Öldükten sonra bahçeden uzaklaştım evine gittim” dedi.

SARI KIZ ÖRÜMCEĞİ

Prosama denilen baş kısımda bulunan 2 adet kıskaçlı kol türü eklemli çıkıntıya kelis denmektedir. Sarıkız böceğinin kelisleri ise genellikle diğer eklemlerinden uzun ve iridir. Beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri akrep dahi birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile ovuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.

PAMUKKALEHABER.COM

banner10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrullah akköprü
Emrullah akköprü - 4 ay Önce

05346214525bana ulaşırsanız denizlide de var 5 tane öldürdük

Yunus gedik
Yunus gedik - 4 ay Önce

Bende daha dün dükkanın önünde Birtane sarıkız denilen bu örümcekten öldürdüm tüm esnaflar tedirgin olduk bir daha umarım gelmez.

karahallı
karahallı - 4 ay Önce

imperator zahiri at birşey kalmaz

orhan
orhan - 4 ay Önce

mersin demirisik köyünde cook var çok hızlı lar

Mehmet Çakmakcı
Mehmet Çakmakcı - 4 ay Önce

BİLDİĞİM KADARI İLE MEMELİLERLE BESLENMİYOR. ÖZELLİKLE HAŞERE TABİR ETTİĞİMİZ AKREP ÇİYAN GİBİ BÖCEKLERLE BESLENİYOR. ÇOK FAYDALI, BİR O KADAR DA ÜRKEK BİR TÜR. İNSANA SALDIRDIĞINA DAİR BİR ÖRNEK HİÇ GÖRMEDİM, DUYMADIM. MALES GÖRÜNÜMÜYLE YARGILAYIP YOK ETTİĞİMİZ ZENGİNLİKLERİMİZDEN. LÜTFEN ÖLDÜRMEYELİM.

SIRADAKİ HABER

banner15

banner14