banner346
banner19

CHP Denizli’den Basın Toplantısında Suç Duyurusu

CHP İl Başkanı Mahir Akbaba ve CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Acıpayam Belediye meclis üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan ve kardeşi Nazım Şevkan'ın rüşvet almak ve vermek, görevi kötüye kullanmak icbar suretiyle irtikap kullanmak suçlarından savcılara suç duyurusunda bulundu. İl Başkanı Mahir Akbaba, ‘Yetkililerin kovuşturmayı biran önce başlatması ve kovuşturma esnasında başlayarak Başkan Şevkan'ın açığa alınması gerekmektedir. Savcılarımızın cesaretleriyle eksiksiz bir şekilde ortadaki hukuk dışılığa çare olmaları gerekmektedir. Bu ülke namussuzlara bırakılamayacak kadar değerlidir. Sizler bugün de namuslu insanların cesur davranışlarına tanık olmaktasınız. Ve tanık olmaya devam edeceksiniz'' dedi.

CHP Denizli’den Basın Toplantısında Suç Duyurusu

Denizli Haber - CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar, Acıpayam Belediyesi CHP meclis üyesi Ertan Başkan ve İYİ Parti meclis üyeleri ile birlikte Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Acıpayam Belediye Başkanı Hulusi Şevkan ve kardeşi Nazım Şevkan hakkında aylar önce ortaya atılan 'rüşvet' iddiası hakkında ortaya çıkan yeni deliller kamuoyuna sunulurken, takipsizlik kararı verilen dava için yeniden başlatılması hususunda suç duyurusunda bulundular.

Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Mahir Akbaba açıklamasına, ‘Basın açıklamamızın gündemi Acıpayam ilçesi Belediye Başkanı Hulusi Şevkan'ın cevaplamasını istediğimiz ama cevaplayamayacağını bildiğimiz tek bir soruyu sormak ve suç duyurusunda bulunmaktır. Geçtiğimiz aylarda Başkan Hulusi Şevkan ve kardeşi Nazım Şevkan hakkında ortaya atılan iddialar artık ayyuka çıkmıştır. Bu iddialar Başkan Şevkan'ın 18 bin TL elden para aldığı, Başkanın kardeşinin abisi adına bir müteahhitten alındığı iddia edilen para talebi Müteahhit  Şerif Ali Saraç ile Nazım Şevkan'ın arasında 'rüşvete' dair görüşmelerdir. Birçok görüşmede her hakkedişten 4'te 1 oranındaki para talebi söz konusu. Aynı zamanda ilaç firması sahibi olan Saraç'ın basına yansıyan itiraf niteliğindeki demecinin vaatlerle başlayıp yalanlarla devam eden, tehditlere kadar uzanan rüşvet çarkı içinde kirli belediyecilik tüm yöneticileri ile ayan beyan ortaya çıkmış durumda ''diyerek başladı.

Akbaba, Hulusi Şevkan'ın açığa alınması gerektiğini belirterek, ‘Ortada bir suç var ise suçluların belirlenmesi, gerçeklerin açığa çıkartılması, suçluların cezasını çekmesi inancındayız.  Bu basın açıklaması bir suç duyurusudur. Rüşvet almak ve vermek, görevi kötüye kullanmak icbar suretiyle irtikap kullanmak suçundan yetkililerin kovuşturmayı biran önce başlatması ve kovuşturma esnasında başlayarak Başkan Şevkan'ın açığa alınması gerekmektedir. Savcılarımızın cesaretleriyle eksiksiz bir şekilde ortadaki hukuk dışılığa çare olmaları gerekmektedir. Bu ülke namussuzlara bırakılamayacak kadar değerlidir. Sizler bugün de namuslu insanların cesur davranışlarına tanık olmaktasınız. Ve tanık olmaya devam edeceksiniz. Bizler susarsak vicdanlar susar kirli belediyecilik anlayışı devam eder. Nitekim Acıpayam Belediyesi'nin kötü yönetilmesi sonucunda 2014 yılında 6 milyon TL olan borç 2019'da yaklaşık 100 milyon TL'ye ulaşmıştır. Bunların sonucunda Acıpayamlı hemşerilerimizin yaraları sarılmaz hale gelir. Altını çizerek soracağımız soru: ‘Başkan bütün bu pislik nedir? ‘dedi.

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlandı. 'Bir insanın kardeşinin yaptığı şeyler belediye başkanını bağlar mı?' sorusuna Mahir Akbaba, ‘Bahsettiğimiz 3 farklı suç var. Bunlardan biri icbar suretiyle irtikap kullanmak suçu. Bu suç Türk Ceza Kanunu'nun 250. maddesinde yer alır. Görevinin sağladığı nüfusu kötüye kullanmak diye başlar. Bir kamu görevlisinin 5 yıldan 10 yıla cezası alması söz konusudur’ dedi.

Aynı soruya CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar ise, ‘Bu konu Nazım beyin kendi ticari organizasyonu olayı bizi ilgilendirmezdi. Belediye başkanının kardeşi belediyenin ilaçlama işini alan firma ile ticari diyalog içine giriyor. Diyor ki; ‘Benim abimin giderleri var. Bunları gösteremiyoruz. Harcamalarımız olacak. Senin bize vereceğin 50-55 bin lirayı 75 bin yapalım’ ‘diyor. Alenen para isteme var. Ben bunu Acıpayam halkının vicdanına bırakıyorum. Küçük bir ilaçlama işinde bunlar yapılıyorsa, trilyonluk bütçesi olan Acıpayam Belediyesi'nde neleri pazarlığı bu şekilde yapılıyor? O dönemde bu mesele savcılığa ulaşmış. Ticaretin bir araba ticareti olduğu belirtildiği için takipsizlikle sonuçlanmıştı. Ama şimdiki boyutta Şerif Ali bey artık itiraf ediyor. 'Ben böyle bir diyalog içine girdim. Böyle bir parayı ödedim ''diyor. Nazım Şevkan abisi adına alenen para istiyor. Biz savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Sayın savcıların takipsizlik kararı verdiği kararı bu delillerle yeniden dava açılması gerektiğini düşünüyoruz ''dedi.

Teoman Sancar ''Konu meclise taşınacak mı sorusuna?'' ''Tabi ki meclise taşıyacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanımıza bunları ileteceğiz. Çünkü artık belediyeler İçişleri Bakanlığı'ndan alınıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlandı. Ama yine de İçişleri Bakanlığı'nın bu işi soruşturmasına bir engel yok. Adalet Bakanlığı'nın engeli yok. Bir belediye başkanının apaçık işlediği suç ve yolsuzluk vardır. Bunlar belgeli ve kayıtlıdır. Dilerim Acıpayam halkı ve milletin vicdanı adına aydınlatılır ''şeklinde cevap verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 16:35

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER