banner346
banner19

CHP’den Kadın Cinayetlerine Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Denizli İl Başkanı Ayşen Kocabay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kocabay, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor” dedi.

CHP’den Kadın Cinayetlerine Tepki
banner20
banner243

Denizli Haber - Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Denizli İl Başkanı Ayşen Kocabay, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” nedeniyle CHP İl Başkanlığında basın açıklaması yaptı. Kocabay, “Bundan tam 60 yıl önce Dominik Cumhuriyet’inde yaşayan ve tarihe Kelebekler olarak geçen üç kız kardeş; Mirabel kardeşler, ülkedeki diktatörlüğe karşı direndiler. Hapsedildiler, tutuklandılar, ağır işkencelere maruz kaldılar. Var güçleriyle 30 yıldır süren diktatörlüğe meydan okudular. 25 Kasım tarhında iktidar güçler tarafından tecavüz edilerek öldürüldüler. Cansız bedenler bir uçurumun dibinde bulundu. Kadınların baskıya karşı mücadelesine, Mirabel kardeşler yok ederek söndüreceğin sanan diktatör, onların katliamının ardından patlayan ve ülkeyi saran öfke sel le devrildi. Mirabel Kardeşler, her 25 Kasım’da Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün, dolayısıyla insan hakları ve demokrasi mücadelesinin sembolü oldular. Bütün dünyada kadınlar, bu üç kız kardeşten aldığı mücadele bayrağını daha da ileri taşımanın inancı ve dayanışması içinde CEDAW’dan, İstanbul Sözleşmesi’ne kadar önemli uluslararası anlaşmaların hayata geçirilmesini sağladı” dedi.

Kocabay, “Bu yıl 25 Kasım’ı pandemi koşullarının gölgesinde karşılıyoruz. Ancak hepimiz biliyoruz k; ülkemizde kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve hak ihlaller artarak devam ediyor. Kadınlar şiddete, istismara, yoksulluğa, güvencesizliğe sıkıştırılmış hayatlar yaşıyor. Pandemi döneminde bu sorunların daha da büyümesi yetmezmiş gibi; kazanılmış haklarımıza dahi göz diken, ‘fıtrat ve kader’ le mücadele ediyoruz. Kadınların kıyafetinden kaç çocuk doğuracağına, nafaka hakkından İstanbul Sözleşmesi’ne kadar uzanan ellere, gereken cevabı her gün büyüttüğümüz örgütlü mücadelemiz ile veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.

Bizler Halde Edipler’den, Bahriye Üçoklar’dan, Türkan Saylanlar’dan aldığımız ilhamla, kadınların demokrasi, eşitlik ve insan hakkı mücadelesini uluslar arası dayanışma içinde sürdüreceğiz. Sokakları, meydanları, kampüsler, fabrikaları, tarlaları terk etmeyeceğiz. Hayatı kurduğumuz her alanda sözümüzü çoğaltacağız. Siyaset yapmaktan da emeğimizin hakkını savunmaktan da vazgeçmeyeceğiz. Eşit, özgür ve demokratik bir gelecek; biz kadınların ellerinde yükselecek. Yaşamın her köşesini sevgiyle, barışla, kardeşlikle, güvenli bir gelecekle donatacağız. El ele verip, önce eril zihniyeti sonra dünyayı değiştireceğiz. Cesaret biziz. Azim biziz. Emek biziz. Biz kadınlarız. Biz her iki kişiden biriyiz. Bu 25 Kasım hepimize; kardeşliğin, dayanışmanın, eşitliğin, mücadelenin ve kazanımların habercisi olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 12:59

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER