banner346
banner19

"İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir!"

Denizli’de kadınlar İstanbul Sözleşmesine sahip çıktı. CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır ve insan hakları asla tartışmaya açılamayacağını söyledi. Kocabay, “İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir” dedi.

"İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir!"
banner20
banner243

Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi tartışmaları devam ediyor. İktidar partisi tarafından imzalanmasına rağmen uygulamada sorunların yaşandığı sözleşme, yine iktidar partisinde üst düzey görevlerde bulunan kişiler tarafından tartışmaya açılmıştı. Bir süredir gündemdeki yerini koruyan İstanbul Sözleşmesine CHP’li kadınlar sahip çıktı. CHP Denizli İl Kadın Kolları Başkanı Ayşen Kocabay, partisinin il başkanlığında yaptığı basın toplantısında İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacaklarını söyledi.

İKTİDAR KONTROLÜNÜ YİTİRDİ

Kocabay açıklamasında, “Türkiye’de sosyal devlete ve adalete, ekmek gibi, su gibi bir ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün ülkemizin her bir köşesi işsizlik, yoksulluk, adaletsizlik ve şiddet ile kaynarken, siyasi iktidar yangına benzin dökecek kadar kontrolünü yitirmiş kararlar alıyor. Bunun en akıl almaz örneğini de, İstanbul Sözleşmesi üzerinden kadınlara yönelik başlatılan sistematik saldırılarda görüyoruz. Cumhuriyetimizin ilan edildiği tarihten bu yana, kadınlar olarak elde ettiğimiz tüm haklar bir çırpıda elimizden alınmak isteniyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN 4 TEMEL HEDEFİ VAR

Birincisi; kadına karşı şiddetin önlenmesi için devletin tedbirler alması gerektiğine işaret etmektedir. İkincisi; eğer kadına karşı şiddet hala devam ediyorsa, kadın-erkek eşitsizliği sürüyorsa devletin kadınların hayatını korumak için etkin adımlar atmasını istemektedir. Devlete “6284 sayılı kanunu uygula, kadınları aktif ve etkin koru” demektedir. Üçüncü adımda ise şiddet önlenemediyse, kadınlara zarar veren erkeklerin adil yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Devlete “Etkin ceza sistemi uygula, adaleti sağla” demektedir. Dördüncü ve son adımda ise Sözleşme devlete kadınların daha güçlü bireyler olabilmesi, hayatın her alanında yer alabilmesi için çalışmalar yapması gerektiğini işaret etmektedir.

SOKAK SOKAK GEZEREK İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ ANLATACAĞIZ

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1 Aralık 1923 yılında İzmir’de yaptığı bir konuşmada “Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur” diyor.  İstanbul Sözleşmesi’nin öngördüğü haklar, en temel insan haklarıdır ve insan hakları asla tartışmaya açılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, ülkemizde tüm kadınlar haklarını tek tek öğrenip savunana kadar sokak sokak gezeceğiz, anlatacağız, dertleşeceğiz. Haklarımızdan asla geri adım atmayacağız. Kadınların ölmeyeceği, öldürülmeyeceği; hayatın her alanında daha fazla yer alacağı bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Bugün neredeyse her gün bir kadının öldürüldüğü, tacize, tecavüze ya da farklı şiddet türlerine maruz kaldığı ülkemizde İstanbul Sözleşmesi, bizim kırmızı çizgimizdir. Bu çizgiyi aşanlara, Sözleşme’yi uygulamak yerine kaldırmak isteyenlere oturdukları koltukları dar edeceğiz.  Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz. Biz kadınlarız; biz her iki kişiden biriyiz. Bu ülkenin onurlu ve mutlu yarınlarının yükseleceği eller, bizim ellerimiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2020, 13:50

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER