banner346
banner19

İhracatçı, Görevini Yapmaya Devam Edecek

İhracatçı, Görevini Yapmaya Devam Edecek

İhracatçı, Görevini Yapmaya Devam Edecek
banner20
banner243

DENİB Başkanı, TİM Başkan vekili Süleyman Kocasert, Temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı.

Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı ve TİM Başkan vekili Süleyman Kocasert, Türkiye’nin ihracatının ilk 7 ayda artış gösterdiğini belirtirken, İhracatçıların görevini yapmaya devam edeceğini dile getirdi.

Kocasert, açıklamasında şu sözlere yer verdi; “Öncelikle ifade etmeliyim ki, 15 Temmuz’da yaşanan hain girişimin karşısında durarak destan yazan bir millete mensup olmanın gururunu yaşıyoruz. O gece canlarını ortaya koymaktan çekinmeyerek şehadet şerbetini içen kardeşlerimize minnettarız. Türkiye bir kez daha, sadece hainlere değil, tüm dünyaya gerektiğinde yapabileceklerini net bir şekilde ortaya koymuştur.

Bu süreçte, Türkiye İhracatçılar Meclisi ile birlikte ihracatçılar gerekli tepkiyi göstermiştir. Sadece basın açıklamaları ile yetinilmemiş, yurt dışındaki alıcılara bilgilendirmeler yapılmış ve en önemlisi hiçbir program ertelenmeden, faaliyetler sürdürülmüştür. İhracatçılar olarak, ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz. Daha önce yaşanan kriz zamanlarında millet olarak kenetlenip üretmeye, çalışmaya nasıl devam ettiysek, bu süreçlerden nasıl alnımız ak, başımız dik çıktıysak; bundan sonra da aynısını yapacağımızdan hiçbir şüphemiz yok.

 

BAYRAM TATİLİ VE EMTİA FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ İHRACATI ETKİLEDİ

2015 yılı temmuz ayında 22 iş günü vardı. 2016 yılında ise 9 günlük bayram tatilinden dolayı 16 iş günü olması ve emtia fiyatlarındaki azalış ihracatımızı negatif yönde etkiledi. Ülkemiz ihracatı temmuz ayında, geçtiğimiz seneye kıyasla %18,7 azalarak 8 milyar 779 milyon USD olarak gerçekleşti. Ocak-Temmuz dönemini kapsayan aralıkta ise kayda alınan ihracat rakamımız bir önceki seneye göre %4,9 azalış ile 80 milyar 447 milyon USD oldu.

TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı Temmuz ayında %13,5 oranında azalarak 232 milyon USD’den 201 milyon USD’ye geriledi. Yılın ilk 7 aylık dönemine baktığımızda ise; Denizli ihracatı, 2015 yılına kıyasla %4,2 arttı ve 1 milyar 546 milyon USD olarak gerçekleşti.

 

TÜRKİYE’NİN İHRACATI İLK 7 AYDA MİKTAR BAZINDA ARTTI

Dünya pazarındaki daralma devam etmesine rağmen, Türkiye’nin ihracat performansı kötü değil. İlk yedi aylık dönemde miktar bazında ülke ihracatımızın % 4,5 oranında artış gösterdiğini de vurgulamak gerekiyor.

Bizler, iş dünyası ve ihracatçılar olarak gelecek adına daha umutluyuz. Hükümetimizin yeni düzenlemeleri ile birlikte, dış ticaretimizde kısa süre içerisinde bir atılım olacağına inancımız tam.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14