banner346
banner19

Hafize Kurban Davası Yine Ertelendi

Denizli'de 27 Ağustos 2019'da boşanmak üzere olduğu eşi tarafından 3 yerinden bıçaklanarak öldürülen Hafize Kurban'ın katilinin yargılandığı dava yine ertelendi.

Hafize Kurban Davası Yine Ertelendi
banner20
banner243

Denizli Haber - Denizli'nin Pamukkale ilçesinde 27 Ağustos 2019 günü boşanmak üzere olduğu eşi tarafından 3 yerinden bıçaklanan ve 9 gün sonra hastanede hayatını kaybeden Hafize Kurban'ın katil zanlısı Uğur Kurban'ın yargılandığı dava yine ertelendi. Denizli Adliyesi'nde 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya katil zanlısı Uğur Kurban SEGBİS ile katılım sağlarken, Hafize Kurban'ın babası Mustafa Balık ve kız kardeşi Hacer Balık müşteki olarak katılım sağladı.

Duruşmada Savcı mütaalayı verdi. Hafize Kurban ve Uğur Kurban'ın evlilikleri boyunca yaşanan yaralanma olaylarında katil zanlısı Uğur Kurban'ın beraatinin istendiği mütaalada ayrıca tahrik indiriminden de faydalanması istendi. Katil zanlısı Uğur Kurban'ın karar duruşmasında mahkeme salonunda bulunma talebi üzerine, karar duruşması 5 Kasım 09:40'a ertelendi.

Dava öncesinde açıklama yapan kadın örgütleri şu ifadelere yer verdi; "Bugün burada 27 Ağustos 2019 da çocuklarının gözü önünde ayrılmak istediği eşi tarafından sokak ortasında vahşice öldürülen Hafize Kurban’ın duruşmasından çıkacak sonuca ses olmak için yine toplandık. 

Davanın başından itibaren kamuoyu oluşturmak ve kadın cinayetlerini devlet politikalarından ayrı tutmaya çalışan anlayışın karşısında durmak için buradayız. Kadın cinayetlerinin politik olduğunu, cezasızlığın katilleri cesaretlendirdiğini, siyasal söylemlerle 2. sınıf kabul edilen kadınların her gün şiddetle burun buruna olduğunu her fırsatta haykırmaktan vazgeçmiyoruz. Bizler bu dava defalarca ertelense de adalet yerini bulana dek burada olacağız.

Hafize Kurban için, Pınar Gültekin için, öldürülen tüm kadınlar için, korkusuzca yaşayabilmek için adalet istiyoruz. Biz bu cinayetlerde 'İstanbul Sözleşmesini uygulamak yerine tartışmaya açmak' yolunu seçen iktidarın sorumluluğu olduğunu biliyoruz. Katillerin uygulanmayan yasalardan, ceza indirimlerinden cesaret aldığını hepimiz biliyor ve haykırıyoruz.

Hafize Kurban cinayeti de tüm kadın cinayetleri gibi güvencesizliğin ve önlemsizliğin sonucudur. Bizleri katletmeye ve sömürmeye ant içmiş bu zihniyetin karşısında sokaklarda, alanlarda, mahkeme koridorlarında haykırmaya devam edeceğiz. Kadın cinayetleri politiktir.

Bizler bu davada ve diğer kadın cinayeti davalarında da şahit olduk ki; 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır'. Asla yalnız yürümeyeceksin diyerek, kadınları ve çocukları koruyan yasaların çıkması için katillere ve çocuk istismarcılarına karşı, onları koruyan bu çürümüş düzene karşı herkesi örgütlenmeye ve birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Talebimiz 1 yılı aşkın süredir devam eden Hafize Kurban davasının, bir an önce sonuçlandırılmasıdır. Hafize Kurban’ın katilinin en ağır cezayı almasını istiyoruz. Kadınların yaşam haklarına saldıran bu düzenin bir sonucu olan katilin cezalandırılması, sürecin uzatılmadan, aileyi daha da yıpratmadan davanın sona erdirilmesi gerekmektedir. Kadın örgütleri olarak katil en ağır cezayı alana kadar davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 20:26

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14