banner317
banner19

İşçiler sözleşme öncesi umutlu

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası Denizli Şubesi yaklaşık 800 işçinin örgütlü olduğu Merkezefendi Belediyesi ile önümüzdeki günlerde TİS imzalayacağını duyurdu. Belediye-İş Denizli Şube Başkanı Uğur Cihan, Merkezefendi Belediyesi bünyesinde çalışan işçileri işyerlerinde ziyaret ederek, işçilerin TİS sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

İşçiler sözleşme öncesi umutlu
banner20
banner243

Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen TİS’in yakın süreçte imzalanacağını duyuran Cihan, her gün işyerlerini gezerek işçilerle sohbet ettiklerini söyledi. Cihan, “Muhatap bulamamanın sıkıntılarını belediyede çalıştığım dönemden biliyorum. Artık Denizli’de belediye işçilerinin her sorunda, her sıkıntıda arayabileceği bir sendika var. İşçiler artık sorunlarını dile getirmekten çekinmiyor. Artık hiçbir işçi de sorunlarını dile getirdiği için sıkıntı yaşamayacak” dedi.

"HER SÖZLEŞMEDE ÜZERİNE KOYARAK İLERLEYECEĞİZ"
Pandemi sürecinde ertelenen TİS için iki haftaya kadar Merkezefendi Belediyesi ile imza masasına oturulacağını belirten Cihan, “Bu ilk sözleşmemiz olacak. Yıllık izin, ücretler ve ikramiyelerde gelişmeler olacak. 2 yıl boyunca da 6 ayda bir maaşlar sabit kalmayacak, enflasyon farkı ve refah payı ödemeleri olması için pazarlık yapacağız. Her sözleşmede de üzerine koyarak ilerleyeceğiz” diye konuştu.

"EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET İSTİYORUZ"


Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünden temizlik işçileri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı işçiler ile bir araya gelen sendika yönetimi işçilere toplu sözleşmenin öneminden söz etti. İşçiler özellikle ücret eşitsizliğinin sözleşmede giderilmesini talep etti. TİS sürecinden beklentilerini anlatan bir işçi, “Elbette sendikalı olmak güven veriyor. Sorunumuzu iletebileceğimiz bir muhatap var. Herkes aynı işi yapıyor fakat aynı maaşı almıyor. Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Maaşlarımız sosyal haklarımız daha yüksek olsun istiyoruz” dedi. 

"BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ"
Belediye-İş Denizli Şube Başkanı Uğur Cihan ise, “1 ile 5 yıl arası çalışan işçilerin 14 gün yıllık izin hakkı vardı. Yapacağımız TİS ile 3 gün daha yıllık izinlerimize eklenecek. Bu alacağımız kazanımlardan sadece biri ücretlerde de bugünün şartlarına göre daha iyi kazanımlar elde etmiş olacağız” diye konuştu. İşçilerin ‘eşit işe eşit ücret’ talebine ilişkin de Cihan, “Belediyenin eski yönetimi Ahmet’i işe alıp şu kadar maaş, Mehmet’i işe alıp şu kadar maaş verince ücretlerde adaletsizlikler ortaya çıktı. Yeni yönetim ve yeni sendikal anlayışla işçiler arasındaki sosyal adaletsizliğe çözüm getireceğiz. Her işçinin daha iyi koşullarda yaşaması için birlikte mücadele edeceğiz” dedi. Cihan, değişen sendikal anlayış ve TİS sürecini anlatarak 2 yıllık süre boyunca aynı maaşın alınmayacağını, her 6 ayda bir enflasyon farkı ve refah payı şeklinde artışlar olması yönünde pazarlık yapılacağını söyledi.

Sendikaya dair konuşan bir belediye işçisi ise, “Sendikanın artıları çok. İşçinin arkasını dayayabileceği bir güven. İlk etapta tüm talepler karşılanmasa da şu anki durumdan daha iyi olacağı kesin. Sonraki süreçte üstüne koyarak ilerleyeceğimize inanıyorum” dedi. Bir başka işçi de eski dönemde mesailerin ödenmemesi gibi sıkıntıların çokça yaşandığını ifade ederek artık bu gibi sorunların yaşanmadığını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 10:42

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mutedir Ünal
Mutedir Ünal - 1 ay Önce

Bırakın bu ayakları başkanla anlaş işçiye yuttur

SIRADAKİ HABER

banner15

banner14