banner19

Korona Virüsü Pamukkale’yi Vurdu

Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ‘beyaz cennet’ olarak bilinen Pamukkale, dünyada yaşanan korona virüs salgını nedeniyle boş kaldı.

Korona Virüsü Pamukkale’yi Vurdu
banner20
banner243

Denizli Haber - UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alan ve geçtiğimiz yıl ağırladığı 2 milyon 500 binin üzerinde turist ile rekor kıran Pamukkale’de korona virüsü nedeniyle turizmciler ve çevre esnafının bu yılki ümitleri boşa çıktı. Çin başta olmak üzere Uzak Asya ve dünyanın birçok ülkesinden her gün binlerce turisti misafir eden Pamukkale’de adeta in cin top oynuyor. Gelen turistlerin fotoğraf çektirmek için birbirleri ile yarıştıkları travertenlerin boş kalan görüntüsü gazetecileri de şaşırttı.

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuşan Çin restoranı sahibi Ali Gediz, bölgede esnaflar olarak sadece kendilerinin değil özellikle Çin odaklı çalışan otellerin zor durumda olduğunu ifade etti. Gediz, “Restoranda işler yaklaşık 2 aydır tamamen durmuş durumda. Pamukkale küçük bir yer olmasına rağmen 25’e yakın otel var. Otellerin hemen hemen hepsi konsept olarak Uzak Doğulu müşterilere hizmet veriyor. Korona virüsü bizi ilk başta Çinli turistler yönünden etkiledi. Çinliler ile çalışan otellerin hepsi şuanda zor durumda ekonomik olarak” dedi.

“PAMUKKALE’NİN DURUMU ÇOK KÖTÜ”

Kafe işletmecisi de turist olmadığı için işlerin kötü olduğunu kaydederek, “Restoran yerine kafeye döndüm, bayağı bir etkiledi tüm esnafı, halkı etkiledi, Türkiye’yi etkiledi” ifadesini kullandı. Bir başka restoran sahibi Ahmet Karaimer de, ekonomik yönden kötü durumda olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Pamukkale’nin durumu çok kötü şuanda. İnşallah bir an önce korona virüsü davası biter, herkes de yoluna bakar. İşler yüzde 80-90 azaldı, tüm etrafımızda korona virüsü var. Sadece Çin olsa burası etkilenir ama diğer Türk restoranları da etkilendi.”

TURİZMCİLER UMUDUNU YERLİ TURİSTE BAĞLADI

Geçtiğimiz aylarla karşılaştırıldığında ise turist sayısının neredeyse yüzde 90 azaldığı gözle görülür bir şekilde ortaya çıktı. Bazı tur şirketleri ile işletmeciler umudunu yerli turiste bağladı. Yerli turistler ise 80 TL olan giriş ücretlerinden dolayı Pamukkale'ye yeterince ilgi göstermiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2020, 13:34

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
YORUMLAR
KÜRŞAT AYDOĞAN
KÜRŞAT AYDOĞAN - 4 hafta Önce

Giriş ücretini ucuzlatin da denizlililer gelsin. Yerli turistler gelsin.

Uğur TOPBAŞ
Uğur TOPBAŞ - 4 hafta Önce

Giriş ücreti 80 lira, içtiğin 0.5 litre su 5 lira olursa, yerli olan Türk halkına hitap etmezseniz olacağı bu... Fiyatlar uçuk, makul olsun siz de TÜRK'ten kazanın.

Denizli Halkı
Denizli Halkı - 4 hafta Önce

Faiş fiyat çekiyordunuz, beter olun! Dinsizin hakkından imansız gelir.. Şimdi yerli turist dilenirsiniz işte böyle.

Osman Ünlü
Osman Ünlü - 4 hafta Önce

Turizm açısından üzücü bir durum.

SIRADAKİ HABER

banner15

banner14