banner346
banner19

Dünyanın lezzetleri EGS'de yarışıyor

Denizli Genc Aşcılar derneğinin tarafından düzenlenen Gastro World Master Chefs uluslararası Gastronomi Festivali ve Yemek Yarışması, EGS Fuar Alanında misafirlerine kapılarını açtı.

Dünyanın lezzetleri EGS'de yarışıyor
banner20

Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Pamukkale Belediyesi destek verdiği festival EGS Kongre ve Kültür Merkezi Fuar Alanı’nda kapılarını açtı. Denizli Genç Aşçılar Derneği tarafından bu yıl ilk kez Uluslararası Gastronomi bölümü okuyan meslek Lisesi ve Üniversite öğrencilerin katıldığı Gastro World Master Chefs uluslararası Gastronomi Festivali alanında usta yerli ve yabancı birçok jüri üyesinin yer aldığı yarışma büyük heyecanla başladı.

Yarışmanın açılış töreni sabah saatlerinde Denizli Büyükşehir Belediyesi önünden valilige kadar devam eden kortej yuruyusuyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından yarışmacılar, EGS Kongre Kültür Merkezine geçti. 35 ülkeden 80 yabancı jürinin yer alacağı festivalde 10 ülkeden kıtalar arası yaklaşık 400 yarışmacı el lezzetlerini konuşturdu. Yarışmaya gastronomi bölümü okuyan meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin yanı sıra yöresel lezzetler kategorisinden de ev hanımları hünerlerini sergiledi.

Yöresel Lezzetler Kategorisinden Günün İlk Birincisi Sema Akboğa Festivalde gerçekleşen canlı performansların yanı sıra ev hanımları için yapılan yöresel lezzetler kategorisinden Denizli’de yaşayan 5 ev hanımı Denizli’nin yöresel lezzetlerini yerli ve yabancı birçok jüri üyesi sunumlarını ve lezzetlerini değerlendirdi. Yarışmacılar, yaprak sarmasından, işkembe dolmasına kadar birçok yöresel lezzeti jüri üyelerine sundu. Juri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda yarışmanın birincisi Sema Akboğa, ikincisi Veda Sözeri ve üçüncüsü ise Melahat Erka oldu.

Yarışmacıları ödüllerini ve sertifikalarını Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı’dan aldılar. Bu yarışmaya katılmaktan büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Sema Akboğa, “Yemeklerime önem verip beni birinci seçen bütün jüri üyelerine çok teşekkür ediyorum. Daha öncede katılmış olduğum 4 yarışmadan derecem vardı. Bu yarışmada bana ayrı bir değer kattı. Birçok ev hanımlarının bu gibi yarışmalara katılarak hem kendilerini göstermeleri hem de yöresel kültürümüzü ön plana çıkarmaları gerektiğini düşünüyorum. Ben elimden geldiği kadarıyla Denizli’ye has yöresel lezzetleri sunmaya çalıştım. Bunu başarabildiysem ne mutlu bana. Umarım benim gibi birçok ev hanımı bunu başarabilir.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 11:04

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14