banner346
banner19

Akıllı Ulaşım Sistemi Geliyor

denizli haber, pamukkalehaber.com, Akıllı Ulaşım Sistemi Geliyor

Akıllı Ulaşım Sistemi Geliyor
banner20
banner243

Bu yıl ulaşım ile ilgili milyonlarca liralık yatırım gerçekleştirecek Denizli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma sisteminde Türkiye'ye örnek olacak bir projeye imza atacak. Vatandaşların evinden çıkmadan toplu taşıma aracının ne zaman hangi duraktan geçeceği bilgisine akıllı telefon veya tabletlerden görebileceği uygulamada, kentin alternatif ulaşım bilgileri ile toplu taşıma rehberi gibi bir çok veri olacak. Trafik yoğunluğunun azaltılmasının yanında sürücü ve yolcu güvenliğinin ön planda tutulacağı projede veliler çocuklarının okul servisini izleyerek, e-posta veya SMS gibi bilgi mesajları alabilecek.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma sisteminde Türkiye'ye örnek olacak bir proje başlatacak.Trafik yoğunluğunun azaltılması, kentsel ulaşım sorunlarının çözülmesi, kent bilgi sistemine altlık oluşturması, daha hızlı ve konforlu ulaşım hizmeti verilmesi ve yolcu-sürücü güvenliğinin sağlanması için gerçekleştirilecek proje kapsamında kent genelindeki 763 minibüs ve 1203 servis aracı ile 150 belediye otobüsüne GPS ve kamera sistemi kurulacak. Özellikle yolcu ve sürücü güvenliğinin arttırılması ve daha konforlu bir ulaşım sistemi kurulması hedeflenen proje kapsamında Denizli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı'na izleme ve kontrol merkezi kurulacak. Sistem sayesinde gerekli denetimler yapılarak, aksaklıklar belirlenecek. Hizmetlerin zamanında ve eksiksiz karşılanması için gerekli verilere de anında ulaşılabilecek.

 

OTOBÜSÜN NE ZAMAN GELECEĞİ AKILLI SİSTEMDEN GÖRÜLECEK

Denizli'deki toplu taşımaya birçok yenilik getirecek uygulama ile vatandaşlara büyük kolaylık sağlanacak. Toplu taşıma ağı tek bir sistemden yönetilecek ve araçların anlık konum bilgileri, geliştirilecek yazılıma işlenecek. İşlenen bu veriler akıllı telefon veya tabletten anında görebilecek. Bu kapsamda Denizlililer daha evinden çıkmadan toplu taşıma aracının ne zaman durağına geleceği bilgisine anında ulaşabilecek. Cep telefonu ya da tabletinden nereye hangi toplu taşıma aracıyla gidebileceği verisini de görebilecek vatandaşlar; "Şu an şehrin neresindeyim? Sonraki toplu taşıma aracı saat kaçta gelecek?" gibi bir çok bilgiye istedikleri an sahip olabilecek.

 

ÖĞRENCİ SERVİSLERİ İZLENECEK

Kent trafiğine dahil edilecek akıllı sistem ile toplu taşımaya olan talebin artırılması hedeflenirken, bu artış bir yandan trafik yoğunluğunu azaltacak diğer yandan ise güvenlik anlamında birçok getiri sağlayacak. Özellikle veliler okul çıkışında sadece kendi çocuğunun, okul servisini izleyerek eğer isterse e-posta, SMS gibi bilgi mesajları alabilecek. Bu sayede vatandaşlar çocuğunun okula veya eve gitmek için bindiği öğrenci servisinin takibini yapabilecek.

 

VATANDAŞLARA BÜYÜK KOLAYLIK

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, hedeflerinin yolcu ve sürücü güvenliğinin sağlanması, toplu ulaşım kullanımının artırılması ve daha konforlu bir şehir yaratarak kentsel ulaşım sorunlarının çözülmesi olduğunu söyledi. Her ay yaklaşık 1.200 yeni aracın Denizli trafiğine girdiğini kaydeden Başkan Zolan, "2004 yılında Denizli'de 135 bin araç vardı, şu anda bu sayı yaklaşık 345.000. Araç sayısı sürekli artıyor ancak buna rağmen yolları genişletme şansımız yok. Bu nedenle teknolojiyi en üst seviyede kullanarak yeni çözümler getirmeye çalışıyoruz. Akıllı ulaşım sistemimiz de bunlardan biri" dedi.

 

TOPLU TAŞIMA AĞI TEK MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Trafik yoğunluğunu azaltmaktaki en etkili çözümlerden birinin toplu taşıma olduğunu vurgulayan Başkan Zolan, "Yolcu güvenliğinin yanı sıra şehrimizdeki tüm toplu taşıma araçlarının bu sisteme dahil olması ile birlikte toplu taşıma ağı tek bir sistemden yönetilecek. Geliştirilecek akıllı uygulamalar sayesinde vatandaşlarımıza büyük kolaylık getirmiş olacağız" diye konuştu.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER