banner346
banner19

Altın alacaklar bu tuzağa dikkat!

Altın alacaklar bu tuzağa dikkat!

Altın alacaklar bu tuzağa dikkat!
banner20

Tüketiciler fiyatlardaki yükselişten dolayı "çeyreği" bırakıp gram altına yönelince, kalpazanlar da bu türün sahtesini üretmeye başladı.

Fiyatlardaki yükselişle birlikte  son dönemde tüketiciler tarafından büyük rağbet gören gram altın, kalpazanların  yeni gelir kapısı oldu.

İngiltere'deki referandumdan çıkan Brexit sonucunun piyasalarda neden  olduğu şok etkisi ile altının gram fiyatının 130 liraya kadar çıkması gerek takı,  gerek yatırım için altın alan vatandaşları "çeyrekten" gram altına yönlendirdi.

Bunu fırsat bilen kalpazanlar da daha önce halkı dolandırmak için  ürettikleri bilezik ve çeyrek altını bırakıp gram altın basmaya başladı.  Kalpazanlar artık hastasının olduğunu ve acil ödeme yapması gerektiğini  belirterek, hastanegirişlerinde yakınını ziyarete gelen vatandaşlara sahte gram  altın satıyor.

"Gram altının sahtesi teraziye konulduğu zaman 0,75 gram geliyor"

Finans Analisti  İslam Memiş, altın fiyatlarındaki sert yükseliş ve düşüşlerin kalpazanların  vatandaşları dolandırmak için aktif bir şekilde piyasaya girmesini sağladığını  söyledi.

Vatandaşların dışarıda tanımadıkları insanlardan aldıkları altınların  genelde sahte çıktığını belirten Memiş, "Altın fiyatları şu sıralar yükseldiği  için altına bir talep var. Bunu fırsata çeviren kalpazanlar artık gram altının da  sahtesini yapmaya başladı." dedi.

Memiş, 24 ayar gram altının sahtesine sık sık denk geldiklerine işaret  ederek, "Kalpazanlar gram altının birebir benzerini yapıyorlar. Dışı sarı, normal  kabında oluyor. Ama kestiğimiz zaman içinin gümüş olduğunu görüyoruz." şeklinde  konuştu.

Kuyumcular ya da vatandaşların şüphelendikleri altını kesmeden, test  etmeden sahte olduğunu anlamalarının çok zor olduğunu vurgulayan Memiş, ağırlığı  normalde 1 gram olan gram altının sahtesinin teraziye konulduğu zaman 0,75 gram  civarında geldiğini dile getirdi.

"Vatandaşlar özellikle hastane kapılarında dolandırılıyor"

İslam Memiş, kalpazanların sahte altın satarken bazı taktikler  uyguladığını söyledi.

Tüketicilere tanımadıkları insanlardan değil, sadece kuyumculardan  altın almaları tavsiyesinde bulunan Memiş, vatandaşların özellikle hastane  kapılarında dolandırıldığını dile getirdi.

Memiş, konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti:

"Örneğin hastanede tesadüfen bir yakınınızı ziyarete gittiniz. Hastane  kapısında otururken yanınıza bir kalpazan geliyor ve 'İçeride hastam var, para  ödemem lazım. Yanımda param yok, bunu bozar mısın?' diyerek gram altın veriyor.  Tabi siz de yardımcı olmak adına altını alıp karşılığında para veriyorsunuz. Ama  kuyumcuya geldiğinizde sahte olduğunu anlıyorsunuz."

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14