banner346
banner19

Avukatların gözaltına alınmasına Denizli Barosu’ndan tepki

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün avukatlık yapılanmasında oldukları iddiasıyla avukatlar gözaltına alındı. Yaşanan bu gelişme üzerine Denizli Barosu yaptığı açıklamada;"Avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi gibi savunmayı sindirme çabasında olan her türlü hukuka aykırı girişimlere karşı olduğumuzu, mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltında bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılması talebimizi, Ankara Barosu’nun ve meslektaşlarımızın yanında olacağımızı, soruşturma sürecini takip ederek hukuksal destek vereceğimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız."ifadeleri kullanıldı.

Avukatların gözaltına alınmasına Denizli Barosu’ndan tepki
banner20
banner243

FETÖ’nün avukatlık yapılanmasında yer aldığı iddiası ile 60 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara’da gerçekleştirilen operasyonda gözaltı kararları uygulanırken Denizli Barosu yaşanan gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Denizli Barosu tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“Ankara’da FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmaları kapsamında avukat, stajyer avukat ve hakim/savcı adayları hakkında gözaltı kararı verilmiş, evlerinde ve bazılarının bürolarında baro temsilcileri olmadan hukuka aykırı şekilde arama yapılmıştır.

Avukatların müvekkilleri ve mesleki faaliyetleri ile ilintili, müvekkillerine isnat edilen suçlamalarla özdeşleşmesi mümkün değildir. Avukatlık mesleği, müvekkilleri ile özdeş görülemez. Tüm evrensel ilke, hukuk normları, uluslararası sözleşmeler göz önüne alınarak savunma görevi ifa edilmektedir. Çünkü bu hükümler, hukuk devletinin temeli, adil yargılanma hakkının güvencesidir. Avukatın görevinin sınırlandırılması, mesleğinde otokontrol yapılması, avukat kadar halkı etkileyecek ve adalete olan güveni de yok edecektir.

Ülkemizde meslektaşlarımızın üstlendikleri görevler sebebiyle soruşturmaya uğramaları ve usule aykırı soruşturma işlemleriyle özgürlüklerinden yoksun bırakılmaları mesleğimizi itibarsızlaştırmaktadır.

Denizli Barosu olarak avukatların görevleri nedeniyle müvekkilleri ile özdeşleştirilmesi gibi savunmayı sindirme çabasında olan her türlü hukuka aykırı girişimlere karşı olduğumuzu,  mesleki faaliyetleri sebebiyle gözaltında bulunan tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılması talebimizi, Ankara Barosu’nun ve meslektaşlarımızın yanında olacağımızı, soruşturma sürecini takip ederek hukuksal destek vereceğimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla sunarız.”

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2020, 15:03

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER