banner346
banner19

Bu bulmaca sosyal medya kullanıcılarını çıldırttı!

denizli haber, pamukkalehaber.com, Bu bulmaca sosyal medya kullanıcılarını çıldırttı!

Bu bulmaca sosyal medya kullanıcılarını çıldırttı!
banner20
banner243

Sosyal medyada üç hafta önce dolaşıma giren bir bulmaca, dün akşam bir anda yükselen paylaşımı yüzünden viral oldu. Basit bir toplama çıkarma işleminden ibaret görünen ancak bir noktasında oldukça dikkat gerektiren bulmacanın sonucunun 16 olmadığını öğrenenler, gerçek sonucu öğrenince şaşırdı.

Bir grup kişinin 'Meyve Matematiği' olarak tanımladığı bu bulmaca göründüğü kadar kolay değil. Kimin hazırladığı bilinmeyen ve farklı çeşitleri de dün akşamdan beri sosyal mecralarda defalarca paylaşılan bulmacanın sonucu ancak çok dikkatli kişiler tarafından doğru olduğu düşünülen şekilde bulundu.

Bulmacayı inceleyen pek çok kişi ilk bakışta sonucu 16 olarak buldu.

Ancak Facebook'taki kullanıcılar arasında 13'ten 21'e uzanan çeşitli cevaplar verenler de vardı:

 

Fakat gerçek cevabı bulabilmek için tabloya biraz daha dikkatli bakmak gerek. Üç elmanın toplamının 30 olarak verildiği şemadan çıkan sonuç her bir elmanın değerinin 10 olduğu.

Bir elma, her biri 4 muzdan oluşan iki muz salkımının toplamı ise 18 olarak verilince, her bir muz salkımının değeri 4, her bir muzun değeri ise 1.

4 adet muzdan oluşan bir salkım muzdan, iki yarım Hindistan cevizi çıkınca ise sonuç 2.

Bu durumda, bulmacanın asıl sorusunun cevabı bir yarım Hindistan cevizi, bir elma ve üç adet muzun toplam değeri.

Yani 14!

Ancak bulmacanın orijinal bağlamından çıkartıldığı söylentileri, bu cevabın da mutlak doğru olarak ilan edilemeyeceğini tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2016, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER