banner19

Büyükşehir 'Şeb-İ Arus' ile HZ. Mevlana'yı Anacak

Büyükşehir ‘Şeb-İ Arus’ ile HZ. Mevlana'yı Anacak

Büyükşehir 'Şeb-İ Arus' ile HZ. Mevlana'yı Anacak
banner20
banner243

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatı olan ‘Şeb-i Arus’un 743’üncü yıl dönümü dolayısıyla büyük bir anma programı düzenleyecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, 17 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’da Pamukkale Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda gerçekleşecek anma gecesine tüm Denizlilileri davet etti.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, öğretileriyle bugün dahi dünyayı kendine hayran bırakan büyük düşünür ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatının 743’üncü yıl dönümü dolayısıyla muhteşem bir anma etkinliğine imza atacak. Program, 17 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’de Pamukkale Üniversitesi Kapalı Spor Salonunda düzenlenecek. Mevlana Celaleddin Rumi'nin Hakk’a vuslatı olan ‘Şeb-i Arus’un 743’üncü yıl dönümü dolayısıyla yapılan etkinlikte Şef Selim Öztaş yönetimindeki Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuarı, Türk Tasavvuf Müziği konseri ile en güzel ilahileri ve kasideleri seslendirecek. Programın onur konuğu yazar ve şair Sinan Yağmur, geceye şiirleriyle renk katacak. Etkinlikte ayrıca sema gösterisi de gerçekleştirilecek.

 

Başkan Zolan'dan Şeb-i Arus'a davet

 

Anma gecesine tüm Denizli halkını davet eden Başkan Zolan, “Mevlana Celaleddin Rumi, güzel olan her şeyi içinde barındıran yüce şahsiyetlerden biri olarak, bu topraklara eşsiz değerler kazandırmıştır. Hz. Mevlana gibi ölümü yaradan ile buluşma, bir düğün gecesi olarak gördüğümüzde; hayat bile ayrı bir anlam kazanacaktır. Mevlana'ya sahip olmak bu ülke ve bu millet için dünyada eşi benzeri olmayan yegane bir zenginliktir. Bizi biz yapan tüm değerlerimizi yaşattığımız gibi tasavvuf felsefesinin büyük alimi Hz. Mevlana'yı da gelecek nesillerle buluşturmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Mevlana Celaleddin Rumi
 

Mevlana Celaleddin Rumi, 30 Eylül 1207'de günümüzde Afganistan sınırları içerisinde yer alan Belh yöresinde doğmuştur. Asıl adı Muhammed Celaleddin olan Mevlana, dönemin İslam kültür merkezlerinden Belh kentinde hocalık yapan ve 'alimlerin sultanı' lakabıyla anılan Bahaeddin Veled'in oğludur. Mevlana, babası Bahaeddin Veled'in ölümünden bir yıl sonra, 1232 yılında Konya'ya gelen Seyyid Burhaneddin'in manevi terbiyesi altına girmiş ve 9 yıl ona hizmet etmiştir. Sözleri ve eserleri ile asırlardır gönüllerde taht kuran Mevlana, “Gel ne olursan ol, gel” dizeleri ile insanlar arasında herhangi bir ayrım gözetmemiştir. Merhameti, karşılıksız ve sınırsız insan sevgisinin yanı sıra sonsuz hoşgörüsüyle sadece İslam alemini değil, tüm insanlığı kendisine hayran bırakmıştır. Mevlana, 17 Aralık 1273'te vefat etmiştir.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2016, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14