banner346
banner19

Büyükşehir'den Denizli kültürüne dev katkı

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kent belleğine kazandırılan, Denizli'nin geçmişi ile geleceğini buluşturacak 26 eserin yer aldığı Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarının tanıtımını yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı arşivlerine de giren Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları sayısı 26 eser ile birlikte 171’e ulaştı.

Büyükşehir'den Denizli kültürüne dev katkı
banner20
banner243

Denizli Büyükşehir Belediyesinin kent belleğine kazandırdığı ve içerisinde 26 kitabın yer aldığı kültür yayınlarının tanıtım toplantısı yapıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eserlerin yazarları ve davetliler katıldı. Başkan Osman Zolan burada yaptığı konuşmada, Denizli’nin dünü ve bugününü yarına taşımak adına çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Başkan Osman Zolan, "Denizli’nin tarihini, örfünü, adetini; unutmamak, kaybetmemek adına başlatmış olduğumuz kültür yayınlarımız artarak devam ediyor. Bu konuda yapılanlar desteklenmediği takdirde bu çalışmalar yok olup gidecek. Şu anda bile yakın tarihteki bazı konulara ulaşmakta zorluklar çekiliyor. Biz geçmişimizi, tarihimizi, örfümüzü, geleneklerimizi korumaya ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğiz" dedi.

2020 Denizli Yılı’nda 20 yazarın eseri Kültür Yayınlarında

Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2020'yi Denizli yılı ilan ettik. 2020 yılında 20 yazarımızın 26 eserini sizlere tanıtacağız. Denizli’ye sahip çıkmamız gerekiyor. Geçmişi kaybolmadan, unutulmadan gelecek nesillere aktarabilirsek biz kendimizi mutlu addederiz. 145 eserimize bugün 26 eser daha ekleyerek eser sayımızı 171’e çıkarıyoruz. " Denizli Büyükşehir Belediyesi 4. Kitap Fuarı'nı Mart ayı sonunda düzenleyeceklerini müjdeleyen Başkan Osman Zolan, "Denizli’nin en büyük eksiği kitap fuarının olmamasıydı. 3 yıldır kitap fuarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Mart ayı sonunda 4. kitap fuarımızı da gerçekleştireceğiz. Orada da ayrı bir güzellik başlattık. Kültür yayınlarında eserleri bulunan yazarlarımızı Denizli Büyükşehir Belediyesi standında okuyucuları ile bir araya getiriyoruz. Denizli’ye ait kitapların sergilenmesiyle kitap fuarımızın manevi derinliği zenginleşiyor" dedi.

Yazarlar eserlerini anlattı

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları'nın daha da artacağına dikkati çeken Başkan Zolan, " Ben bu vesile ile bu değerlerimizi, güzelliklerimizi, tarihimizi, Denizlimizi anlatan eserlerimizi ortaya koyan yazarlarımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Konuşmanın ardından Denizli Büyükşehir Belediyesinin kentin değerlerinin anlatıldığı, geçmişi ile geleceği buluşturacak 26 eserin yer aldığı kültür yayınlarının tanıtımı yapıldı. Yazarlar tek tek söz alarak eserlerini kısaca anlattı, kendilerine destek veren Başkan Osman Zolan'a teşekkür etti. Denizli'nin geçmişinden, masallara, sağlık hizmetlerinden Ahilik kültürüne kadar kentin hazineleri niteliğinde olan 26 eserle birlikte Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları sayısı 171'e ulaştı.

Tanıtımı yapılan eserler ve yazarları

· Denizli'de Türk Varlığı'nın Kadim Tarihi İlbadı Mezarlığı

Prof. Dr. Kadir PEKTAŞ

· Benzersiz Tasarım Eşsiz Türk Kılıcı Yatağan

Prof. Dr. Tarık BAYKARA

· 20 yy İlk Çeyreğinden 21 yy İlk Çeyreğine Bizim Denizli

Mehmet GÖKÇE

· Masal Masal Denizli Pamukoğlan ve Narkız

Mehmet AKDAĞOĞLU

· Mehmet Akif'i Eserlerinin ve Hatıralarının Işığında Tanımak

Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN

· Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Denizli'de Sağlık Hizmetleri (1839-1938)

Prof. Dr. Ali SARIKOYUNCU- Ali TOMALI

· Yaşamın İçinden Folkloruyla Güney

Şerif KUTLUDAĞ

· Mustafa Edip Efendi, Muzaffer ÇETİN-İbrahim İMAMOĞLU

· Yarengüme Nasıl Kurtuldu? Kenan ÇÖLGEÇEN

· Denizli Fotoğraf Albümü Hasan GÖNÜLLÜ

· Bulmacalarla Denizli Hakkı USLU

· 671 Numaralı Denizli Şer'iye Sicili Prof. Dr. Mehmet Ali ÜNAL

· Alpalı Osman Çavuş Mustafa ÖRKİ

· Bir Ahi Zaman Oyun Abdülkadir USLU

· Yaşayanlar Gözüyle Denizli Hüdaverdi AKBEYİK

· 800 Yıllık Türk Kasabasında Yatağan Prof. Dr. Tarık BAYKARA

· Ziya Gökalp Üzerine Notlar Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN

· Sorulara Cevaplar -1 Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN

· Sorulara Cevaplar -2 Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN

· Sorulara Cevaplar -3 Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN

· Sorulara Cevaplar -4 Prof. Dr. Önder GÖÇGÜN

· Denizli'ye Dair Yazılarım Prof. Dr. Tuncer BAYKARA

· Denizli'den Birkaç Kişi Birkaç Eser Hasan KALLİMCİ

· Örfün Aydını Gürbüz Azak Mustafa Nadir ÖNAY

· Kalbim Senindi Ali TULUK

· Mimarlıkta 60 Yıl Mimar Ziya TIKIROĞLU

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2020, 16:21

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER