banner317
banner19

Çiftçi Döndü Dolaştı Yine Pamuk Dedi

Çiftçi Döndü Dolaştı Yine Pamuk Dedi

Çiftçi Döndü Dolaştı Yine Pamuk Dedi
banner20
banner243

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, girdi maliyetleri nedeniyle alternatif ürünlere yönelen çiftçilerin tekrar yüzünü  eskiden ‘beyaz altın’ olarak adlandırılan pamuğa döndüğünü söyledi.

 

Denizli  İl merkezde geçen yıla göre yüzde 20 civarında pamuk ekiminde artış olduğunu belirten Başkan Hamdi Gemici, “Denizli merkez ovada bu yıl 376 üreticimiz tarafından 20 bin 566 dönümlük arazide pamuk ekimi yapıldı. Geçen yıla göre yüzde 20 pamuk ekim alanında artış var. Bu yıl yaklaşık 10 bin 280 ton pamuk hasadının yapılmasını bekliyoruz. 2017 yılı üretim sezonunda pamuk ekilişleri saha olarak daha da canlanacak. Çünkü dane mısıra verilen prim miktarı yüzde 50 düşürüldü onun için pamuğa yöneliş hissedilir derecede artacak. Pamuk ta hasat ekim başı gibi başlayacak.” dedi.

PAMUK HASADI MAKİNE İLE YAPILIYOR

Pamukta hasadın artık büyük oranda makineyle yapıldığını bununda pamuğun kalitesini arttırdığını ifade eden Gemici, “Pamuk üretiminde elle toplama dönemi neredeyse bitti. Gerekli ilaçları zamanında atan pamuk üreticilerimiz hasadı da pamuk toplama makineleriyle kısa sürede tamamlıyor. Böyle olunca maliyet düşüyor, pamuğun kalitesi artıyor ve hem de pamuk kirlenme olmuyor. Devletin pamuk üreticilerine verdiği destekte, pamuk ekim alanlarının artmasında etkili oluyor. Tekstilin başkenti ilimizde pamuk ekim alanlarının artması bizleri de sevindiriyor. Bir zamanlar en kaliteli pamuğun yetiştiği tarlalarda tekrar pamuk ekiminin yapıldığını görmek mutluluk verici. Stratejik ürün pamuğun daha çok alanda ekilmesi, daha çok hasat yapılmasını sağlamak için üreticilerle toplantılar yapıyoruz” dedi

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14