banner346
banner19

 'Demokrat parti olarak OHAL kararının arkasındayız'

 “Demokrat parti olarak OHAL kararının arkasındayız”

 'Demokrat parti olarak OHAL kararının arkasındayız'
banner20

Demokrat Parti Denizli İl Başkanı Aşkın Çelik, yaptığı açıklamada  “Türk milletinin darbe karşıtı cesareti ile şehit Başvekil Adnan Menderes'in ruhu huzura erdi” dedi. 

Çelik, Türk milletinin vakar ve ferasetinin galip geldiğini vurgularken, şunları söyledi: “Sokaklarda olan, darbeye karşı duran insanlarımıza minnet duyuyor, bu kadarıyla atlattığımız için Allah’a hamd ediyor; vefat eden vatandaşlarımıza, demokrasi şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

 Şerefli Türk Ordusu içinde yuvalanmış bir gurup darbeci zihnin, millet iradesini bir kenara bırakıp kendi iradelerini silah zoru ile kabul ettirme girişimleri, çok şükür sonuçsuz kalmıştır.

 1960 yılından başlayarak Türkiye'nin acı ile tecrübe ettiği darbeler, 15 Temmuz günü ordu içinde paralel bir komuta kademesinde yeniden sahneye konmak, dünü darbelerle çalınan ülkemizin geleceği de zapt edilmek istenmiştir. Kendi emellerini ülkenin emellerinden evla gören bu zihniyetin, bu çirkin ve hain girişimi milletimizin vakar ve feraseti ile ezansız kalmayacak olan minarelerimizin katkısı ve iman ile önlenmiştir.”

 

“27 Mayıs’ta tepki olsa 15 Temmuz yaşanmazdı”

Halk tepkisinin 27 Mayıs 1960 darbesinde gösterilmesi halinde bugüne kadarki bütün darbelerin engellenebileceğine dikkat çeken Çelik, “Varlık nedeni milletin güvenliği olan askerimizi milletin güvenliğine karşı kullanmaya yeltenen bu çirkin girişim maalesef yüzlerce insanımızın hayatını kaybetmesine, şehadetine, bu milletin evlatlarının birbirine silah doğrultmasına neden olmuştur. 15 Temmuz'dan bu yana ödenen bedel ülkemizin demokrasi hamuruna büyük bir katkı sunmuştur. Ancak bilinmelidir ki bedel ödemeyi 27 Mayıs'ta göze alabilmiş olsaydık, ne Eylüller ne Şubatlar ne de 15 Temmuz teşebbüsü yaşanabilirdi.

 Türk milleti, Çanakkale Savaşı'ndaki gibi, Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi namlulara alnını uzatmıştır. Bu irade ile birlikte bu irade ile birlikte Şehit Başvekilimiz Adnan Menderes'in ruhu huzura ermiştir” dedi.

 

“Darbeler adaletin ve insanlığın idamıdır”

Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsanımızın hayatını kaybetmesine sebep olan demokrasinin maddi simgesi haline gelmiş Gazi Meclis’in savaş uçaklarıyla bombalanmasından sorumlu bu girişimin müstehbihleri hiç bir surette yüce Türk milletimizin mensubu olamazlar.

Demokrasiye müdahale denemelerinin kabul edilebilir savunulabilir bir yanı yoktur. Milletin iradesiyle seçilmiş olan iktidarın demokratik teamüllere uygun bir biçimde ve demokrasi inancımız doğrultusunda böyle bir yöntemle yönetimden el çektirilme teşebbüsünü zaten kabul edemezdik.

Bu bilinçle milli mutabakat siyaseti evresine geçilmesini elzem görüyor. Başta siyasi erkin temsilcileri Cumhurbaşkanımız ve AK Parti hükümetini bu makulun etrafında birleştirici bir sorumlu tutum almaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki darbeler adaletin ve insanlığın idamıdır. Adaletin ve insanlığın yaşamasını sağlayacak olan demokrasiye olan inancımızdır inancımızda tamdır.”

 

“Biz OHAL kararının arkasındayız”

Darbe girişiminin ardından yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrasında Bakanlar Kurulu tarafından alınan OHAL kararını da değerlendiren Çelik, alınan kararda hükümete destek verdiklerini aktardı.

 Çelik, şöyle konuştu; “Elbette Türkiye büyük bir travmanın içerisinde. Darbe girişiminden bugüne kadar Türkiye'de bir kriz yönetimi anlayışı içerisinde  alınan OHAL kararı ile de yeni bir evreye girmiş bulunmaktayız.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde karşılaşmadığımız bir büyük operasyon, bir büyük kumpas, bir büyük darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kaldığımız bu noktada Tüm siyasi erklerin, başta TBMM çatısı altında bulunan siyasi partilerden başlayarak bir rekabet unsuru olmaktan ziyade ülkemizin beka ve devlet sorunu olarak gördüğümüz bu meseleyi ortak bir tavırla, yeniden Türkiye'yi bu tehlikeden alıkoyalım.

İşte bu noktada tüm sorumluluğunun başta Cumhurbaşkanımız ve seçilmiş Türkiye Cumhuriyeti hükümetinde olduğu bilinci ile bu olağanüstü hal döneminin en kısa sürede bu sancılardan kurtularak sonlandırılmasını ümit ediyorum.

 Bugün yapılmış teşebbüs ile beraber paralel örgüt olarak Türkiye hukuk sistemi içerisinde tescillenmiş ve bu darbe teşebbüsü ile yüzlerce insanımızın kanını eline bulaştırmış bu terör örgütünü Türkiye, acilen tasfiye etmelidir. Türkiye Cumhuriyeti de egemen bir devlet olarak kendi öncelikleriyle böyle bir karar almıştır. Biz bu kararın arkasındayız. Hükümetimizin yanındayız.”

 Demokrat Parti Denizli İl Teşkilatı olarak demokrasi nöbetine sahip çıkan Denizli halkımıza ve bu süreci başarıyla yöneten, cesareti ve özverisini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan’a şükran ve minnetlerimizi sunar,ayrıca Merkezefendi Belediye Başkanımız Muhammed Subaşıoğlu’na, Pamukkale Belediye Başkanımız Hüseyin Gürlesin’e teşekkür ederiz.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2016, 20:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14