banner346
banner19

Denizli Trafiğinde Yeni Dönem

denizli haber, pamukkalehaber.com, Denizli Trafiğinde Yeni Dönem

Denizli Trafiğinde Yeni Dönem
banner20
banner243

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin kavşaklarda bekleme sürelerini en aza indirerek trafik yoğunluğunu azaltmak, sürücü ve yayalara yönelik trafiği daha güvenli hale getirmek, trafik kazalarını önlemek ve kural ihlali yapan araçları tespit etmek için başlatacağı Akıllı Kavşak Sistemi ile Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) projesinde kullanılacak iletim (fiber) hatları için Türk Telekom ile protokol imzalandı.

Denizli'de trafiği büyük ölçüde rahatlatması planlanan Akıllı Kavşak Sistemi (Trafik Yönetim sistemi) ile Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) projesinde kullanılacak iletim hatları için Türk Telekomünikasyon AŞ. ile protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi'nde imzalanan protokol törenine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özsoy, Türk Telekomünikasyon AŞ. Denizli İl Müdürü Osman Karakaş ve Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Niyazi Türlü katıldı. Denizli İl Müdürü Karakaş, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin her alanda olduğu gibi teknolojide de vizyona sahip bir belediyecilik taşıdığını söyledi. Bugüne kadar Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Türk Telekom arasında önemli çalışmaların altına imza atıldığını kaydeden Karakaş, "Bugün de ciddi bir teknoloji projesine fiber altyapı sağlamak için protokol imzalıyoruz. Denizli'ye değer katacağına inandığımız bir proje olacak" dedi.

 

DAHA YAŞANABİLİR BİR DENİZLİ İÇİN

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, Denizli'de ulaşımla ilgili yaşanan sıkıntılar olduğunu kaydederek, "Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak bu sorunun çözümü için Ulaşım Daire Başkanlığımızın hazırlamış olduğu projeyi hayata geçireceğiz. Elektronik sistemle kavşaklar akıllı kavşak haline getirilecek. Teknolojinin en üst seviyede kullanılması için proje hazırladık" dedi. Proje için Türk Telekom'un fiber iletim hatlarının kullanılacağını anlatan Başkan Zolan, şöyle konuştu: "İyi bir noktada iş birliği yapıyoruz. Denizli'nin bu probleminin çözümüne katkı sağlamış oldunuz. Denizli'nin daha yaşanabilir bir yer haline gelmesi için diğer kurumlarla, özel sektörle ve vatandaşlarımızla çalışmaya ve gayret göstermeye devam ediyoruz. Çok heyecanlandığım bir proje olduğunu belirtmek istiyorum. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi ve akıllı kavşaklar trafiğin rahatlamasını sağlayacak. Denizlimize hayırlı olsun."

 

TEDES Nedir?

Denizli'de kurulması planlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) ile trafik akışı 24 saat kameralar aracılığı ile kontrol edilecek. Ulaşımın denetlenmesi ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenerek can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılacak projede kural ihlali yapan araçlarda sensörler aracılığıyla tespit edilecek.

 

AKILLI KAVŞAK SİSTEMİ NEDİR?

Sürücü ve yayalara yönelik trafik güvenliğini artırmanın yanı sıra kavşaklardaki bekleme sürelerini en aza indirmek için başlatılacak Akıllı Kavşak Sistemi'nde ise ileri teknoloji kullanılacak. Sistem ile Denizli merkezdeki ilk etapta 82 adet sinyalize kavşak birbiriyle entegre edilerek, yeni oluşturulacak Trafik Yönetim Sistemi'ne bağlanacak. Kavşaklara gelen trafiğin anlık olarak sayılacağı sistem sayesinde kavşak kollarındaki yoğunluğa göre sinyal süreleri otomatik olarak belirlenecek. Sistem trafiğin rahatlatılmasına büyük rol oynayacak.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER