banner346
banner19

"Denizli'de 2 haçlı savaşı yaşandı"

Büyükşehir Belediyesi, 872 yıl önce Denizli'de yaşanan Kazıkbeli Savaşı için Cankurtaran Honaz Milli Parkı'nda anma programı düzenlendi. Tarihi zaferin Anadolu’nun Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunduğu vurgulandı.

"Denizli'de 2 haçlı savaşı yaşandı"
banner20

Denizli Haber - Denizli Büyükşehir Belediyesi, Acıpayam Dernekler Birliği, Türk Ocakları Denizli Şubesi ve Denizli Yörükleri Derneği işbirliğinde 872 yıl önce Türklerin zaferi ile sonuçlanan ve Anadolu'nun Türk yurdu olmasında büyük önemi bulunan Kazıkbeli Savaşı için anma programı düzenlendi. 7-8 Ocak 1148 yılında Alman ve Fransız ordularından oluşan II. haçlı seferine karşı yaşanan zaferin anma etkinlikleri savaşın yaşandığı Cankurtaran Honaz Milli Parkı'nda düzenlendi. Şehitler için saygı yürüyüşünün yapıldığı program, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok, burada yaptığı konuşmada, "Atalarımızın yüzyıllar önce zafer kazandıkları topraklarda anma etkinlikleri yapıyoruz. Burada yapılan savaş bir haçlı savaşı, iki milletin savaşı değil" dedi.

"DENİZLİ'DE 2 HAÇLI SAVAŞI YAŞANDI"

Denizli'de 2 haçlı savaşı yaşandığını birisinin Kazıkbeli diğerinin ise Çivril ilçe sınırları içerisindeki Miryokefalon Savaşı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tok, şöyle konuştu: "Maalesef şehrimizde yaşayan insanlarımızın büyük bir kesiminin bu savaşlardan haberi yoktu. Son yıllarda Denizli Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla bu savaşlar gündeme geldi ve anılmaya başlandı. Yaşadığımız coğrafyanın özelliklerini bilmek, tanımak, öğrenmek ve geleceğe aktarmak çok önemli. Çünkü insanlar yaşadıkları coğrafyayı ne kadar iyi tanırsa geleceklerini de o kadar iyi planlarlar." PAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mithat Aydın ise, 1148 yılında yaşanan Kazıkbeli Savaşı ile ilgili bilgiler vererek, Malazgirt Savaşı sonrası Anadolu'nun bir Türk coğrafyası haline geldiğini tarihi gerçeklerle birlikte anlattı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 10:52

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Tefir
Mehmet Tefir - 1 yıl Önce

Sayin Turgut bey Konyada da Kazikbeli savasi ile ilgili bir sahiplenme soz konusu? Acaba bu konuda ne dusunuyorlar?

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Kazıkbeli savaslarinda bilgimiz var ama maalesef serinhisar unutuluyor kazıkbelide savasan kişiler avsarların kızıllı aşiretin bağlı Türkmen torunlaridir buda serinhisardandir

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Kazıkbeli savaslarinda bilgimiz var ama maalesef serinhisar unutuluyor kazıkbelide savasan kişiler avsarların kızıllı aşiretin bağlı Türkmen torunlaridir buda serinhisardandir

SIRADAKİ HABER