banner346
banner19

Denizli'ye Ceviz Fidanı İçin 700 Bin Lira Aktarıldı

pamukkale haber / denizli haber / Denizli’ye Ceviz Fidanı İçin 700 Bin Lira Aktarıldı

Denizli'ye Ceviz Fidanı İçin 700 Bin Lira Aktarıldı
banner20
banner243

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli merkez ve ilçelerinde dikilmek üzere 70.204 adet sertifikalı ceviz fidanı için700 Bin liralık ödeneğin girişimleri sonucu aktarıldığını ve Denizli çiftçilerine ceviz fidanlarının dağıtımının başladığını duyurdu. 

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli’de Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında 2015 yılı dikim sezonu için ihtiyaç olan 700 Bin liralık ödeneğin aktarıldığını ve il tarım müdürlüğü tarafından ceviz fidanlarının dağıtımının yapılmaya başladığını söyledi.

 

Milletvekili Şahin Tin; “Denizli Merkez ve İlçelerinde dikilmek üzere 70.204 adet sertifikalı Ceviz Fidanı dağıtımına başlandı. Türkiye yıllık 30.000 tonun üzerinde kabuklu ceviz ithal ederek önemli miktarda bir parayı yabancı ülkelere vermektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının maddi desteği ile Denizli’de Ceviz Yetiştiriciliğini Geliştirme ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında üreticilerinde talepleri dikkate alınarak 2015 yılı dikim sezonu için 70.204 adet sertifikalı ceviz fidanına ihtiyaç duyulmuştur.

Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüğümüzün girişimleriyle hazırlanan proje kapsamında ceviz fidanlarının alımı için 700 Bin lira Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızla, Bakanımız ve Milletvekillerimizle birlikte yaptığımız görüşmeler neticesinde ilimize aktarımı sağlandı. Bunun neticesinde ceviz fidanları il müdürlüğümüz yetkilerince yapılan anlaşmalar sonucu temin edilerek merkez ve ilçelerimizdeki ceviz üreticilerimize fidanların dağıtımına başlandı. Temin edilen çeşitler arasında chandler, franquatte, fernette ve fernor bulunmaktadır. Söz konusu çeşitlerin belirlenmesinde ilçenin toprak-iklim şartları ve çiftçilerin çeşit üzerindeki kültürleri dikkate alınmıştır. İlimizde dağıtımı yapılan bu ceviz fidanlarıyla birlikte Türkiye’de ceviz üretim alanı olarak Denizli ilk sırada yerini almaktadır. Bu durum Türkiye’nin ceviz ithalatının azalmasına katkı sağlayacak ve Milli ekonomiye önemli ölçüde güç verecektir. Bu alanda gerekli alt yapıyı hazırlığı yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüz ve ilgili kuruluşlarımızın yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER