banner19

Diyanet'ten cenaze namazı kararı!

Diyanet'ten cenaze namazı kararı!

Diyanet'ten cenaze namazı kararı!
banner20
banner175

Diyanet İşleri Başkanlığı, kandırılmışlar hariç, Cemaat'in darbe girişiminde ölen darbercilerin cenaze namazlarının kıldırılmayacağını açıkladı.

Diyanet'ten yapılan yazılı açıklamada, "15 Temmuz 2016 tarihinde Cemaat tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde öldürülen darbecilerin cenaze namazları ile ilgili olarak halkımızdan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığımıza gelen yoğun sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür" kaydı düşüldü.

Diyanet şöyle dedi:

"Cenaze namazı, ölen bir Mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde Müminler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şehadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini ilan etmektedir. Hâlbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir."

Ancak Diyanet "zorla ve tehdit ile olaya sürüklenmiş, hiçbir şeyden habersiz ne olduğunu bilmeden kendisini çatışmaların içinde bulmuş ve hayatını kaybetmiş, er-erbaş ve askerlerle güvenlik görevlilerinin" bu uygulamanın dışında tutulacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2016, 18:22
banner10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner11