banner346
banner19

DÜNYA TÜRK HAVLU VE BORNOZ GÜNÜ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

denizli haber / pamukkale haber / DÜNYA TÜRK HAVLU VE BORNOZ GÜNÜ HAZIRLIKLARI BAŞLADI

DÜNYA TÜRK HAVLU VE BORNOZ GÜNÜ HAZIRLIKLARI BAŞLADI
banner20
banner243

Denizli'de 6 Mart'ta düzenlenecek olan Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü hazırlıkları başladı. Bu yılki hazırlıklar çerçevesinde Denizli'nin dokumalarıyla ünlü Babadağ ilçesinde basın lansmanı düzenlendi.

Koordinatörlüğünü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği(DETGİS)’nin üstlendiği etkinliğe Babadağ Kaymakamı Nebi Çanka, Belediye Başkanı Salim Demirezen, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği(BASİAD) Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli İhracatçılar Birliği(DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, DETGİS Başkanı İsa Dal havlu ve bornoz üreticileri katıldı. DETGİS Başkanı Dal, Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü kutlamalarının 5 yıldır düzenlendiğini belirterek bu yıl kutlamaların daha genişletileceğini söyledi. Konuşmaların ardından bornoz giyen öğrencilerin oluşturduğu bando takımının arkasından protokol üyeleri bornozlarını giyerek ilçe içinde kortej yürüyüşü yaptı. Yürüyüş sonunda halka keşkek ikram edildi.

6 – 7 MART’TA KUTLAMALAR YAPILACAK

5. Dünya Türk, Havlu ve Bornoz Günü kutlama programı bu yıl 6 -7 Mart tarihlerinde yapılacak iki günlük program ile gerçekleşecektir. Koordinatörlüğünü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği’nin üstlendiği günün her geçen yıl destekçileri artmakta ve Ulusal / Uluslararası anlamda yer edinmektedir. Organizasyonun bu yıl ki destekçileri; T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, T.C Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Borsası, Denizli Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Denizli İhracatçılar Birliği, Güney Ege Kalkınma Ajansı, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği, Babadağlı Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’dür.

6 Mart 2016 Pazar Günü saat 10:00 – 12:00 ile 14:00 – 18:00 saatleri arasında Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfında tüm sürecek defile programı olacaktır. Aynı gün saat 12:30 ile 13:45 arası Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü Geleneksel Kortej Yürüyüşü yapılacaktır. 6 Mart Pazar günü saat 12:30’da Delikliçınar Meydanında Protokol açılış konuşmaları ve bornozlu dans gösterisinin ardından başlayacak olan kortej yürüyüşü çınar meydanından Denizli Valiliği önüne kadar devam edecektir. Ayrıca 6 Mart Pazar günü akşam saat 19:00’da defilelerin yapılacağı Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfında, Tekstil tarihinin mitolojik bir hikayesini konu olan ‘’Farbela’’ isimli kısa filmin gala gösterimi yapılacaktır. 7 Mart 2016 Pazartesi Günü saat 08:30’da kayıt ile başlayacak olan ‘’Denizli de Markalaşma ve Teknik Tekstillerinin Kullanımı’’ isimli Konferans ünlü isimlerin konuşmacı olarak katılımıyla, Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde saat 16:30’a kadar devam edecektir. Konferans organizasyonu Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilmektedir. Konferans katılımcılarına hediye Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü havluları oluşturulacak kayıt masasında verilecektir. Bu özel günde hediye edilecek havlular için gidilecek Çocuk Esirgeme Kurumu, Huzur Evi, yaşlı bakım evleri gibi kurumlara yapılacak ziyaretlerle her yaştan insana ulaşılmış olacaktır. Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü’ne özel sosyal medya hesaplarından instagram’da @dunyahavlufestivali adı ile takipçilerine, yapılacak çekilişle hediyeler verecek olan organizasyon ilgi ile karşılanmıştır. Çekilişe katılarak hediye kazanma şansı yakalama fırsatı 6 Mart Pazar gününe kadar devam edecektir. İstanbul Lansmanı: Türk Havlu ve Bornozu ’nun tüm Dünya’da bilinirliğini güçlendirmek için 2012 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl 5.’si gerçekleşecek “Dünya, Türk Havlu ve Bornoz Günü” etkinlikleri çerçevesinde Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin ev sahipliğinde yapılacak basın toplantısı ve sonrasında düzenlenecek kortej yürüyüşü ile gerçekleşecektir. Lansmana konuşmacı olarak; Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyükekşi. Lansman, 3 Mart 2016 Perşembe günü Hatice Turhan Valide Sultan Sebili (Eminönü Yeni Camii arkası) adresinde yapılacaktır. Program akışı 09:30 Karşılama, 10:00 Kahvaltı, 10:30 Toplantı, 11:00 Soru-Cevap, 11:30 Kortej Yürüyüşü şeklindedir. Ülkemiz en önemli lokomotif sektörlerinden biri olan Tekstilin, işvereninden işçisine, emekçisine kadar tekstilin içinde yer alan tüm dalların bu özel günü bilmelerini, benimsemelerini ve desteklemelerini diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 18:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER