banner346
banner19

Eğitim İş, Koca Nazım'ı Andı

Denizlihaber/pamukkalehaber.com/Eğitim İş, Koca Nazım'ı Andı

Eğitim İş, Koca Nazım'ı Andı
banner20
banner243

Eğitim-İş Denizli Şubesi Nazım Hikmet ölümünün 52’nci yılında şiirlerle ve türkülerle andı. Yaşar Kemal anısına düzenlenen “Kitap Okuma Yarışması”nda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Eğitim İş Denizli Şubesi tarafından düzenlenen etkinliğe, Denizli Barosu Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. Geceye Atatürkçü Düşünce Derneği Denizli Şube Başkanı Nihat Çetin, Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gökhan Önem, Eğitim-İş Denizli Şubesi Başkanı Kadem Özbay, yönetim kurulu ve sendika üyeleri katıldı.

Eğitim-İş Şube Başkanı Kadem Özbay, gecede yaptığı konuşmada,Nazım Hikmet’in yaşadığı topraklarda var olmanın değerinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini, Nazım Hikmet’in yaşamının aynı zamanda demokratikleşme, özgürleşme, emeğin savunulması ve bağımsızlık kavgasınında tarihi gibi olduğunu, bu anlamda tarihi sahiplenmenin, Nazım Hikmet’i gelecek yüzyıllara taşımanın Türkiye’de aydınlık ve özgürlük mücadelesi verenlerin zorunlu görevleri arasında bulunduğunu söyledi.

O,TOPRAĞININ VE DİLİNİN EN BÜYÜK OZANI

Nazım Hikmet’in ülkenin demokratikleşme, özgürleşme, aydınlanma kavgasıyla özdeş bir sanatçı, aydın olduğunu belirten Özbay, “Kimileri hala ‘vatan haini’ diyorken, O,toprağının ve dilinin en büyük ozanı olarak tarihimizi aydınlatmaya, yüreğimizi ısıtmaya devam ediyor” diye konuştu.

ÖDÜL ALDILAR

Özbay’ın konuşmasının ardından lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik düzenlenen “Kitap Okuma Yarışması”nın ödül törenine geçildi. Denizli genelinde 300 öğrencinin katıldığı yarışmada, öğrencilere 28 Şubat 2015’te yaşamını yitiren Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Yaşar Kemal’in hayatı ve “Yılanı Öldürseler” adlı romanı ile ilgili çoktan seçmeli 50 soru yöneltilmişti.  Peral Kurt, Aslı Tıkıroğlu, Özcan Demir, Serdar Çakın ve Serpil Sert’ten oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda, yarışmanın birincisi Hilmi Özcan Anadolu Lisesi’nden Büşra Uykun oldu. İkinciliği Anafartalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Rukiye Başkaya ve üçüncülüğü Aydem Fen Lisesi’nden Ümran Borucu kazandı. Uykun’a 500, Başkaya’ya 300, Borucu’ya 200 lira para ödülü verildi. Yarışmada ilk 10’a giren Aydem Fen Lisesi’nden Ayberk Ergül,  Aleyna Kütük ve Şevval Dervişoğlu, Denizli Lisesi’nden Gül Fadime Koç, Anafartalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden Eda Ak ve Betül Naz, İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi’nden Abdullah Özgül de kitapla ödüllendirildi.

Anma gecesinde, Nazım Hikmet’in hayatını anlatan slayt gösterisi ve müzik dinletisi de sunuldu. Programın ardından verilen kokteylde anma programına katılan konuklar uzun süre sohbet etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2015, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14