banner346
banner19

'Ertuğrul Denizlili İşadamlarını Duygulandırdı'

denizli haber , pamukkalehaber.com, 'Ertuğrul Denizlili İşadamlarını Duygulandırdı’ Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye'nin ilk ortak sinema filmi "Ertuğrul

'Ertuğrul Denizlili İşadamlarını Duygulandırdı'
banner20
banner243

Bu yıl dostluklarının 125. yılını kutlayan Japonya ile Türkiye'nin ilk ortak sinema filmi "Ertuğrul 1890", Filmin sponsorlarından olan Denizli İhracatçılar Birliği için özel bir gösterim gerçekleştirildi. DENİB Başkanı  Süleyman Kocasert ve tüm DENİB yönetimi  ve çalışanları filmi birlikte izledi.

Film, 1890'da Japon karasularında batan Osmanlı firkateyni Ertuğrul'un hazin hikayesi ile 1985'te 215 Japon vatandaşının Turgut Özal'ın talimatıyla THY tarafından İran-Irak savaşından kurtarılmasını kurgusal bir senaryoyla aktarıyor.

Yönetmen Mitsutoshi Tanaka imzası taşıyan filmin senaryosu Eriko Komatsu tarafından kaleme alınırken, senaryo ve tarih danışmanlığı Prof. Dr. İskender Pala tarafından yapıldı. Filmin görüntü yönetmenliğini Tetsuo Nagata, sanat yönetmenliğini Hakan Yarkın ve Hidefumi Hanatani üstlendi. Filmin çekimleri, Japonya ve Türkiye'de 4,5 ayda tamamlandı.

Dünya sinema tarihinin ilk Türk-Japon ortak yapımı "Ertuğrul 1890", Japonya'da 5 Aralık'ta vizyona girdi. Vizyona girdiği gün ilk 5 bin kişiye japonyada Denizli havlusu dağıtıklarını vurgulayan Kocasert, “ Yılın son etkinliği tarihimizin önemli bir anını yansıtan bu filmi birlikte izlemek olsun” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER