banner346
banner19

Geçmişe Işık Tutacak

Denizli haber/pamukkalehaber.com/Geçmişe Işık Tutacak

Geçmişe Işık Tutacak
banner20
banner243

Denizli'nin Buldan İlçesi Yenicekent Mahallesi'nde kazı çalışmaların devam ettiği Tripolis Antik Kenti yakınlarında kapağı iş makinesinin kepçesine takılınca tesadüfen ortaya çıkan ve içinde 1900 yıl öncesine ait erkek ve kadın iskeleti bulunan antik mezar geçmişe ışık tutacak. Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, antik mezarın M.S. 2- 3'üncü yüzyıllara ait olabileceğini düşündüklerini belirtti. Mezarın ve kemiklerin geçmiş ile ilgili kendilerine önemli bilgi sunacağını söyledi.

 

Yenicekent Mahallesi'ndeki Tripolis Antik Kenti'ne bulunan tarihi mezarı incelemeye giden Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli İl Jandarma Komutan Vekili Albay Mürşit Kuyumcu, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz ile birlikte Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman'dan bilgi aldı. Doç. Dr. Bahadır Duman, özel bir şirkete ait kum ocağında yapılan kazı sırasında antik mezarın kapağının kepçeye takıldığını ve buradaki yetkililerin duyarlı davranarak kendilerine konuyu ilettiklerini söyledi. Hemen bölgeye geçerek antik mezarı gün ışığına çıkardıklarını söyleyen Doç. Dr. Duman şöyle dedi:

 

"Mermer lahitin tekne uzunluğu 2 metre, genişliği 90 santimetre, yüksekliği 82 santimetredir. Mezarın 2 kısa kenarı ve 1 uzun kenarı üzerinde kabartma figürler yer almaktadır. İki kısa cephesinin bir yüzünde Psykhe ve Eros betimlenirken diğer kısa yüzde ise Ganymedes ve Kharon betimlenmiştir. Figürlü olan uzun yüzde ise sırasıyla Hermes, Narkissos, Heroik pozda mezar sahibi, Herakles ve Thanatos yüksek kabartma şeklinde betimlenmiştir." 

 

SALGIN HASTALIKTAN ÖLDÜKLERİ SANILIYOR

 

Lahit üzerindeki betimlemeler göz önüne alındığında antik mezarın M.S. 2- 3 yüzyıllara ait olabileceğini düşündüklerini belirten  Doç. Dr. Bahadır Duman şöyle konuştu: "Mezarın içinde iki insana ait iskelet bulunuyor. İskeletler iyi korunmuş, mezar ve kemikler geçmiş ile ilgili bizlere önemli bilgiler verecektir. İskeletlerin bir erkek ve bir kadına ait olduğunu tespit ettik. Bu kişilerin geçmişte karı- koca olduklarını tahmin ediyoruz. İskeletler üzerinde yaptığımız incelemede 1.65 boylarında ve 60 kilogram civarında, o dönemde salgın hastalık yaygın olduğu için bu nedenle ölmüş olabileceklerini sanıyoruz." 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 21:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14