banner346
banner19

İlbade Mezarlığı Tarihe Işık Tutuyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyan İlbade Mezarlığı’nda sürdürdüğü kazı ve restorasyon çalışmaları 9. yılına girdi.

İlbade Mezarlığı Tarihe Işık Tutuyor
banner20
banner243

Denizli’nin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminin izlerini taşıyan İlbade Mezarlığı’nda yürüttüğü kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2007 yılında başlayan ve 9. yılına giren kazı çalışmalarında ortaya çıkan bulgular Denizli tarihine ışık tutuyor. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, İlbade Mezarlığında kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının 2007 yılında Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldığını hatırlattı. 9 yıllık sürede zaviye yapısı, namazgah, Selçuklu ve beylikler dönemine ait aile mezarları, Osmanlı dönemine ait kalıntılar, Orta Asya geleneğini anlatan mezarlar, birçok tarihi mezar taşlarının ortaya çıkarıldığını kaydeden Başkan Zolan, “Bunun yanı sıra İlbade mezarlığımızda bulunan yüzlerce eski mezarın bakım ve onarımları yapıldı” dedi.

 

“Binlerce mezar taşı ayağa kaldırıldı”

Mezarlığın tarihi dokusunun Denizli için büyük önem taşıdığını vurgulayan Başkan Zolan, "İlbade Mezarlığı, atalarımızın Denizli’ye geldiğinden itibaren, Denizli’ye hizmet etmiş manevi önderlerimiz ve büyüklerimizin defnedildiği mezarlığımızdır. İlbade Mezarlığı köklerimizin olduğu, manevi değerlerimizin bulunduğu ve atalarımızın yattığı bir mekandır. 9 yıldan buyana yaptığımız çalışmalar ile binlerce mezar taşını ayağa kaldırdık. Birçok büyüğümüzün mezarını geleceğe taşıma ve geçmişimizi de gün yüzüne çıkarma anlamında restorasyonlarını gerçekleştirdik" diye konuştu.

“Gelecek nesillere taşıyacağız”

Bölgedeki tarihi dokuyu gelecek nesillere taşıyacaklarını kaydeden Başkan Zolan, "Amacımız geçmiş ile gelecek arasında köprü kurmak. Köklerimizin geldiği yer olması sebebiyle İlbade'yi çocuklarımızın, gençlerimizin ve tüm insanlarımızın gezerek bilgi sahibi olabilecekleri bir yer haline getirmek istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 16:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14