banner346
banner19

“İnovatif Fikirler Yarışması” protokolü imzalandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve DENİB İşbirliğiyleTürkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan Denizli’de bu yıl beşincisi düzenlenen “İnovatif Fikirler Yarışması” protokolü imzalandı.

“İnovatif Fikirler Yarışması” protokolü imzalandı
banner20
banner243

Denizli ve Türkiye’de inovasyon bilinci oluşturmak, inovasyonu bir kültür haline getirmek, çocukların ve gençlerin düşünce aşamasında kalmış projelerini hayata geçirebilmek amacıyla düzenlenen ve ilki 2015 yılında gerçekleştirilen Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nın 2020 yılındaki yolculuğu başladı.

Denizli Valisi Hasan Karahan'ın himayelerinde, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Denizli İhracatçılar Birliği işbirliğinde 5. Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nın protokol imza töreni İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Genç Mucitler Yarışması Komite Başkanı Bekir Serdar Mutlubaş’ın katılımlarıyla 15 Ocak 2020 tarihinde Denizli Valiliği’nde yapıldı.

DENİB İnovasyon bilinci oluşturmaya çalışıyor

Denizli İhracatçılar Birliği 2015 yılından bu yana Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması’nı düzenliyor. Rekabet ortamının her geçen gün daha yoğun hale geldiği ticaret ekosisteminde, farklılığı sunabilenler başarıyı yakalıyor. Tam da bu noktada, inovasyonun önemi daha çok anlaşılıyor. İnovasyon temel olarak yaratıcı düşünceden başlasa da, sadece düşünmek her zaman yetmeyebiliyor. Fikir aşamasından sonra harekete geçebilmek ve yol alabilmek eskiye kıyasla çok daha fazla önem arz ediyor.

Bu fikirden hareketle yola çıkan ve inovasyon bilinci oluşturmak amacıyla bugüne kadar dört farklı Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması düzenleyen DENİB, bu yarışmalar kapsamında yaklaşık 5.000 başvuru aldı. 2020 yılındaki yarışma kapsamında 1.500’ün üzerinde başvuru bekleniyor.

“İleride ben de ihracatçı olacağım” fikrini çok önemsiyoruz

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, genç yaşlarda ortaya çıkan inovasyon bilincinin ve ileride ben de ihracatçı olacağım düşüncesinin çok önemsediklerinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Genç Mucitler Yarışması ülkemiz ihracatı adına önemli bir proje. Çünkü ihracatı artırmanın yollarından biri de yeni ihracatçılar kazanabilmek. Bu yarışma sayesinde çocuklarımızda ve gençlerimizde inovasyon bilinci oluşuyor, erken yaşlarda “İleride ben de ihracatçı olacağım” fikrinin tohumları ekiliyor.

Öte yandan, gençlerimizin farklı fikirlerinin hem kendi gelecekleri hem de ülkemizin geleceği için anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Düşünce aşamasında kalmış projelerin bir adım öteye gitmesi ve hayata geçirilebilmesi fikrini çok önemsiyoruz.

Geçtiğimiz seneki yarışmamızda 1.200 başvuru almıştık. Bu rakam 1.200 farklı eve konuk olduk, 1.200 ailenin heyecanını paylaştık demek. 2020 yılında başvuruların daha da artmasını bekliyoruz. Yarışmanın gerçekleştirilmesi noktasında desteklerini esirgemeyen Denizli Valimiz Sayın Hasan Karahan’a ve Denizli İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut Oğuz’a da çok teşekkür etmek istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 14:10

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER