banner346
banner19

Kredi çekenler dikkat! Bu parayı geri almak mümkün

denizli haber , pamukkalehaber.com,Kredi çekenler dikkat! Bu parayı geri almak mümkün

Kredi çekenler dikkat! Bu parayı geri almak mümkün
banner20
banner243

Bir vatandaşın kullandığı krediden yapılan kesintilerin iadesine yönelik açtığı davada mahkeme, poliçesi hazırlanmayan ve yapılmış gibi parası alınan sigortanın bedelinin tüketiciye geri verilmesine hükmetti.

Alınan bilgiye göre, bir tüketici, bankadan çektiği 48 bin liralık konut kredisi kapsamında 43,49 lira olan sigorta bedelinin de içinde bulunduğu 2 bin liranın iadesi talebiyle İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi'nde dava açtı.

Mahkeme, bilirkişi raporlarına da dayanarak, "kredi nedeniyle sigorta pirimi tahsil edilmiş ise de poliçe ibraz edilmediği" için sigorta bedeli olan 43,49 lira ile diğer kesintilerin tüketiciye iadesine karar verdi.

Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek, bu kararın tüketiciler adına güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Kredi sözleşmesi uyarınca bankanın, tüketiciden "kredi tahsis ücreti, ekspertiz ücreti, ipotek fek ücreti ve sigorta primi" kesintileri yaptığını belirten İmrek, "Bilirkişi raporuyla bu teyit edildi. Bildiğimiz dosya masrafı ve diğer masraf kesintilerinin yanında en önemlisi sigorta priminin iadesiyle ilgili bölümdür. Mahkeme, 'banka sigorta primi kesmiş ise bunu poliçelendirmelidir' diyor. Diğer bir deyişle 'banka poliçeyi ibraz etmekle yükümlüdür' diyor. Pek çok yargı kararında olduğu gibi burada da sigortanın, tüketicinin menfaatine olduğu vurgusu yapılmış fakat en dikkat çekeni ve bugüne kadar hiçbir yargı mercinin dikkat çekmediği hususa bu mahkeme parmak basmış" diye konuştu.

Buna benzer kendilerine başvuran iki tüketiciden daha kullandıkları krediler kapsamında sigorta primi olarak 609 ve 2 bin 700 lira kesinti yapıldığını ancak poliçe verilmediğini vurgulayan İmrek, "Birçok banka kullandırdığı kredilerde tüketicilerden sigorta bedeli adı altında kesinti yapıyor ancak poliçesi ortada yok. Sigorta primi kesen banka, tüketiciye poliçe vermemişse, alınan bedeli tüketiciye geri iade etmek zorundadır. Bu mahkemece karara bağlanmıştır. ​Tüketiciler, poliçesi kendisine verilmeyen sigortayla ilgili yapılan kesintinin iadesi için Tüketici Hakem

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER