banner346
banner19

O siteye sakın abone olmayın

denizli haber, pamukkalehaber.com, O siteye sakın abone olmayın

O siteye sakın abone olmayın
banner20
banner243

Şu sıralar Türkiye'de çok sayıdaki akıllı telefon kullanıcısı benzer bir sorun yaşıyor. Kullanıcılar, haberleri olmadan Joliess diye bir sisteme abone ediliyor. Aboneden her hafta 14 lira alıyor. Aboneliğin iptali için GSM şirketi arandığında yanıt alınamıyor. Joliess'in çağrı merkezine ise ulaşmak çoğu zaman imkansız.

Gün geçtikçe artan akıllı telefon kullanımı her ne kadar yaşantımızı kolaylaştırsa da beraberinde bir dizi riski getiriyor.

Her şey, akıllı telefondan internette gezinirken farkında olmadan tıklanan bir reklâm ile başlıyor. Yüzlerce kişinin forumlarda ve şikayet sitelerinde yer alan paylaşımlarına göre,  sözü edilen abonelik "Joliess" olarak geçiyor.

Bir tür moda sitesi olarak tasarlanan bu site bir tür haber portalı olarak tasarlanmış. Ancak bu siteye masa üstü bilgisayardan girilmeye çalışıldığında da yeni bir üyelik istiyor.Farkında olunmadan "Joliess abonesi olan kişilere her hafta 14 liralık bir fatura çıkarılıyor.

Kullanıcı durumun farkında vardıktan sonra doğrudan bağlı olduğu GSM şirketini arıyor ancak buradan aldığı yanıt olumsuz. GSM şirketi personeli sorunun kendileri ile ilgili olmadığını söylüyor.

Bu kez, Joliess'in çağrı merkezinin aranması gerekiyor. Ancak bu merkeze ulaşmak güç olduğu kadar ulaşabilenler de, , Joliess'in İtalyan olduğunu belirtiyor.

Zaman geçtikte her hafta 14 liralık kesinti ise yapılmaya devam ediyor. Bu sayede faturalardan aylık 56 TL haksız kazanç elde ediliyor.Bu tür hileli aboneliklerle dolandırıcılık yapan firmalar tarafından mağdur edilen binlerce vatandaştan adeta şikayet yağıyor. Hiçbir yere üyelik için onay vermediklerini dile getiren vatandaşlar GSM şirketlerinin de bu tür şikayetleri görmezden geldiklerini belirtiyor.

 

İŞTE O ŞİKAYETLERDEN BAZILARI:

M.Ü. " Akıllı telefonlara Joliess diye bir abonelik SMS'i geliyor. Tamamen sanal soygunun adı.  wap-tr.joliess.com uyduruk moda içerikle, kılıfına uygun çağrı merkeziyle dolandırıcılık yapan bir organizasyon.Akıllı telefona bir SMS, 14 TL alıyor hemen. SMS'i görmediniz, ikinci hafta otomatik bir 14 TL daha. Ne aldığınız hizmet belli, ne ürün ama tuzaklar iyi. Bir SMS, 1 hafta üyelik 14 TL otomatik uzatılıyor, 2.hafta bir 14 TL daha. farkedip iptal edinceye kadar havadan kazanç.

 

FİRMA SIKINTIYA GİRDİ

İ. N. "Joliess denen hizmet ile alakalı olarak firma olarak şu an çok büyük sıkıntıdayız. GSM şirketine iletişim numarası olarak bildirdikleri sabit numara şirketimizin numarası ve maalesef bu firma ile hiçbir ilişki ve ya bağımız bulunmamasına rağmen haftalardır birçok mağdur kişiye laf anlatmaya çalışıyoruz. öyle görünüyor ki bu iş mahkemeye kadar gidecek ve sorumsuzca iş yapan tüm firmalar gerekli cezaları görecektir.

 

İPTAL SMS'İ DE ÇARE OLMADI

H. A. "İptal için SMS yolluyoruz ama iptal gerçekleşmedi diye mesaj geliyor. 1001 lira geldi fatura yazık değil mi dava mı açalım!M.O: İnternette gezinirken çıkan reklamlara linklere tıklarsanız vay halinize Tamamen insanları tuzağa düşürüyorlar. İnternetten satın aldığımız uygulamalarda telefonumuza mesaj geliyor onaylıyor musunuz diye. Bu Joliess üyeliğinde böyle bir mesaj gelmedi üyeliğiniz başlatılıyor onaylıyor musunuz diye mesaj almadım...Bu üyelikten haberim yok bu nasıl iştir ne yapmam gerekiyor bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..."

A.K. "Reklama tıkladım diye 14 lira ücretlendiriyorlar. Anında iptal yazıyorum ve paramı iade etmiyorlar.  14 gün içinde aramak gerekiyormuş. Sonrasında para iade edilemiyormuş. Ve ben faturam geldiği vakit öğreniyorum faturaya yansıtıldığını zamanı geçti diye ödemiyorlar.

 

NASIL İPTAL EDEBİLİRİM?

Vatandaşın izni ve bilgisi dışında gerçekleştirilen bu tür hileli abonelikleri iptal etmek için gelen kısa mesajın yönlendirilmesiyle 'IPTAL JOLIESS' yazıp 6662'ye gönderilebilir. Ancak bu her zaman yeterli olmuyor. İptal edildiğini sandığınız abonelik, faturanıza tekrardan yansıyabilir. Bunu için en güvenli yöntem GSM operatörünün müşteri hizmetlerini arayarak abonelik iptali konusunda bilgi almanız. Eğer bu da işe yaramazsa GSM operatörünün değiştirilmesi gerekir.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER