banner19

Öğrencilerin Masrafları Velileri Zorlayacak

Öğrencilerin Masrafları Velileri Zorlayacak

Öğrencilerin Masrafları Velileri Zorlayacak
banner20
banner243

Okulların açılmasına sayılı günler kala  yazılı bir açıklama yapan Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Kazım Tefçi: “ Sendikamız Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı araştırmaya göre ilköğretimde okuyan öğrencilerin velilerle aylık masrafı  en az 176 TL’ye çıkmıştır. Bu durum velileri zorlayacaktır”dedi.

Eğitim-Bir-Sen Denizli Şube Başkanı Kazım Tefçi Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezinin  (EBSAM) yapmış olduğu, öğrencilerin okula başlangıç masrafları ile veliye maliyetini araştırma sonucu ile ilgili yazılı bir basın açıklamayı yayımladı.

Tefçi basın açıklamasında;  ‘2016-2017 eğitim-öğretim dönemi, yaklaşık 18 milyon öğrenci için 19 Eylül’de başlayacak. Veliler bu yıl eğitim harcamalarını geçen yıla oranla ortalama yüzde 10,4 zamlı yapacak. Kurban Bayramı ile öğrencilerin okul masraflarının birleşmesi, velileri ekonomik anlamda zorlayacak.

 

SERBEST KIYAFET UYGULAMASI OLAN BİR İLKOKULA BAŞLANGIÇ MASRAFI 555 TL

Serbest kıyafet uygulamasının olduğu okullardaki öğrencilerin okula başlangıç masrafı, üniforma giyme zorunluluğu olan okullardaki öğrencilerin başlangıç masrafından daha düşük çıkmaktadır. Buna göre serbest kıyafet uygulamasına geçen bir ilkokula başlayan öğrenci için 555 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 575 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 645 TL harcama yapılması gerekiyor.

 

ÜNİFORMA ZORUNLULUĞU OLAN BİR İLKOKULA BAŞLANGIÇ MASRAFI 755 TL

Araştırmaya göre, okul öncesi eğitime kayıt olan bir öğrenci için başlangıç masrafı ortalama 535 TL, ilkokula başlayan bir öğrenci için 755 TL, ortaokula başlayan bir öğrenci için 775 TL, ortaöğretime başlayan bir öğrenci için ise 845 TL harcama yapılması gerekiyor.

Bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçları için ortalama 18 bin 495 TL harcama yapılıyor. Söz konusu rakam, ayda ortalama 171 TL olarak veliye yansıyor. Ortaöğretimdeki eğitimi boyunca bir öğrenci için ortalama 8 bin 890 TL, ayda ise ortalama 185 TL harcama yapılırken, öğrenciye kantin-yemekhane için para ayrıldığında, bu rakam okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 319 TL, ortaöğretimde 364 TL’ye çıkıyor. Bu masraflara okul servisi de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde maliyet 319 TL’den 519 TL’ye, ortaöğretimde ise 364 TL’den 558 TL’ye çıkıyor.

 

AYLIK MALİYETTE ARTIŞ YÜZDE 10,4

Okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretimin sonuna kadar olan eğitim sürecinde, öğrencinin velisine maliyeti ise aylık ortalama 176 TL olarak yansıyor.

2015-2016 öğretim dönemi başında hesaplanan rakam 159 TL iken, bu yıl yüzde 10,4 oranında 17 TL’lik bir artış göstererek 176 TL’ye yükseldi. Bu rakama kantin-yemekhane ve servis ücretleri de eklendiğinde velilere eğitim maliyeti yükü daha da artıyor.

 

HER ÖĞRENCİ İÇİN EN AZ 176 TL YARDIM YAPILMALIDIR

Devlet, Anayasa’nın “İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır” hükmünü icra etmeli ve ilköğretimde okuyan öğrencilere en az 176 TL yardımda bulunmalıdır. Bunun yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı, okullara bir bütçe ayırarak, öğrencilerden sınıf donanımı, kaynak kitaplar, araç-gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçmelidir.

Aydınlık bir gelecek için çocuklarımıza, gençlerimize en iyi yatırımı yapmalıyız. Bu konuda atılacak adımların, yapılacak yatırımların boşa gitmeyeceği, gençlere yapılan yatırımın geleceğimize yatırım olduğu unutulmamalıdır’ diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14