banner346
banner19

ÖZER, 'TÜRKİYE BÜYÜDÜ'

pamukkale haber / denizli haber / ÖZER, "TÜRKİYE BÜYÜDÜ"

ÖZER, 'TÜRKİYE BÜYÜDÜ'
banner20
banner243

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, “Ülkemizin ekonomik performansı beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş, ekonomimiz 2015 yılı 3. çeyreğinde yüzde 4 büyümüştür” dedi.

 

Denizli Ticaret Odası Aralık ayı Meclis Toplantısı’nda 2015 yılı değerlendirildi, 2016 beklentileri ele alındı

Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası 2015 yılı Aralık ayı Meclis Toplantısı’nda 2015 yılı değerlendirmesi yaptı ve 2016 yılı beklentilerini sıraladı.

Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habib Yıldız’ın yönettiği Meclis Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Necdet Özer, üzüntü ve sevinçleri ile geride bırakılan 2015 yılında dünyada ve ülkemizde artan terör olaylarının dikkat çektiğini belirterek, “Dünyada Paris, ülkemizde başta Şanlıurfa ve Ankara olmak üzere diğer illerde meydana gelen olaylar, hepimizi derinden üzmüştür. 2015 yılında Türkiye’de iki genel seçim yapılmış, komşu ülkelerimizin kendi iç sorunları yoğunlaşmış ve ülkemizin komşu ülkeleriyle sıkıntıları artmıştır. Bu ve benzeri olaylar, ekonomimizi dolaylı bir şekilde etkilemiştir.” dedi.

2015 yılında küresel ekonomideki iyileşmenin sınırlı kaldığını söyleyen Başkan Necdet Özer, gelişmiş ülkelerdeki iyileşmenin yavaş da olsa devam ettiğini buna karşın gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik büyümenin yavaşlamasının belirginleştiğini ifade etti.

 

Türkiye ekonomisinin 2015 yılında, iki genel seçim ve jeopolitik risklerin etkisi altında kaldığını aktaran Özer, “Suriye’nin iç savaşa girmesi sonucu 2 milyon mültecinin ülkemize sığınmasının oluşturduğu etki, terörün sınırlarımız içine sızması gibi olumsuzluklar altında olmasına rağmen ülkemizin ekonomik performansı beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir. 2015 yılı 3. çeyreğinde ekonomimiz, yüzde 4 büyümüştür. Olumsuz iç ve dış koşullar içinde ekonominin yüzde 4 civarında büyümesi önemlidir. Ekonominin diğer olumlu göstergesi mali disiplinin bozulmamış olmasıdır. Kasım ayında bütçe fazla verirken, faiz dışı fazla devam etmiştir. Yıllık enflasyon ise beklentilerin üzerinde olmuştur. Döviz kurlarındaki artış enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Kasım 2015 sonu yıllık enflasyon, yüzde 8,10 oranına yükselmiştir. 2016 yılında enflasyonun kısmi olarak kontrol altına alınmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Denizli ekonomisinin dolar-euro parite farkı ve temel pazarımız olan çevre ülkelerdeki karışıklıklar nedeniyle 2015 yılında ihracatın beklenmedik şekilde azaldığını söyleyen Özer, 2016 yılında yeni pazarlar bulunması konusunda girişimler yapılması gerektiğini vurguladı.

 

-2016 yılı beklentileri-

2016 yılı beklentilerini sıralayan Başkan Özer, Amerikan merkez Bankası (FED)’in faiz artırımı ile başlayan yeni döneme, diğer ülkelerin uyum sağlamak için para politikalarında değişikliklere gitmelerinin muhtemel olduğunu söyledi. Özer, “Bazı ülkeler politika faizini artırma yoluna giderken diğerleri azaltma yoluna gitmek durumunda kalacaktır. Döviz kurlarında dalgalanmalar, yeni dengeler kuruluncaya kadar devam edecektir. Merkez Bankaları parasal genişlemeyi sürdürecektir.  Faiz oranlarının biraz yükselmesi beklense de sınırlı kalacağı anlaşılmaktadır. 2016 yılında küresel düzeyde likidite sorunu olmayacağı, bolluğun devam edeceği anlaşılmaktadır. Petrol ve temel emtia fiyatlarındaki düşmenin devam etmesi halinde küresel ekonomi ve ticaret olumsuz etkilenecektir. Özellikle petrol ve emtia ihracatçısı gelişmekte olan ülkeler, yeni bir krizi tetikleyebilir.” diye konuştu.

Özer, Türkiye ekonomisiyle ilgili 2016 yılında şu beklentilerinin olduğunu açıkladı: “Petrol fiyatları ve temel emtia fiyatlarından yararlanacak birkaç ülkeden biri Türkiye’dir. Düşük petrol ve emtia fiyatları Türkiye’nin dış finansman sorununu kolaylaştıracak ve kronik cari açık sorununu çözmede yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda ekonominin en zayıf yönü olan enflasyon kısır döngüsü kırılabilir. Rusya, Mısır, Libya pazarlarının tekrar kazanılması, yatırımların artmasını ve ekonomik büyümenin doğal düzeye çıkmasını kolaylaştıracaktır. Hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile müzakereleri yeniden başlatması, AB’liği çapasının ekonomik, siyasi istikrarın ve öngörülebilirliğin artmasını sağlayacaktır. Yatırım ve ihracat şevkinin yeniden kazandırılarak, 2016 yılında ekonomik büyümenin yüzde 5 oranına çıkmasını arzu ediyoruz. Ayrıca yapıcı siyaset ve muhalefet beklediğimiz gibi yeni Anayasa’nın bu dönemde yapılmasını ve terörden kurtulmayı arzu ediyoruz.” 

2016 yılında Denizli ekonomisiyle ilgili beklentilerini dile getiren Özer, özellikle son yıllarda sanayileşme ivmesi zayıflayan Denizli’de yeniden imalat sanayindeki yatırımların artırmasını beklediklerini söyledi. Özer, “Yeni fabrikalar kurulması, yeni yatırımların artması için var olan potansiyelimiz harekete geçirilmelidir. İhracatta görülen gerilemenin aşılması için çalışmalara hız verilmelidir. Bunun için bütün ilgili tarafların çözüm arayışına girmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

 

Oda olarak 2015-2016 faaliyetlerimiz

Başkan Özer, Denizli Ticaret Odası olarak 2015 yılında gerçekleştirdikleri faaliyetleri kısaca şöyle açıkladı: “Üyelerimizin yeni iş bağlantıları sağlamaları ve yeni teknolojileri tanımaları amacıyla son 7 yıldır fuar organizasyonları tertip ediyoruz. Bu yıl 300 üyemizi, yurt dışında düzenlenen fuarlara gönderdik. 200 üyemizi de, Türkiye’nin değişik illerinde düzenlenen fuarlara göndererek, araştırma ve inceleme yapmalarını ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerini sağladık. Bilgi ve mobil teknolojilerini kullanarak yeni projelere imza atan Odamız, web sitesini yenileyerek online ödeme imkanı sağlamıştır. Üyelerimizin borç sorgulama yapabilmeleri, duyuru ve etkinliklerimize anında ulaşabilmeleri amacıyla AppStore ve Google Play’deki yerimizi aldık. Girişimci yetiştirmeye devam ediyoruz. İlk olarak 2011 yılında başlattığımız girişimcilik eğitimlerinde toplam 350 aday girişimcilik eğitimlerine katılmıştı. Bu yıl ise 350 girişimci daha belge almaya hak kazanmıştır ve böylece 700 kişinin kendi işini kurabilmesi için gereken temel eğitimleri vermiş olduk. Diğer Oda ve Borsalar ile ticaretin gelişmesi amacıyla işbirliklerimizi devam ettiriyoruz. Bu yıl Nazilli, Kuşadası, Konya, Diyarbakır ve Isparta illerinin borsa ve ticaret odalarına mensup heyetlerle biraraya gelerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. 2015 yılında birçok derneğin yönetim kurulu üyeleri ile Odamızda bir araya geldik. Denizli’nin ortak menfaati için karşılıklı işbirlikleri ve ortak projelerle ilgili görüş alışverişi yaptık. Bazılarıyla yürüttüğümüz projeler devam ediyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği yer üzerine yapılacak ‘Ortak Hizmet Binası’  için protokol imzaladık. Tekstil işletmelerine Ar-Ge ve yenilik alanında danışmanlık hizmeti sunmak amacıyla başlattığımız ‘Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi’ isimli projemizi tamamladık. 2016 yılında ise Odamızın 90. kuruluş yılı kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz.”

Başkan Özer, sözlerine son verirken “2016 yılında, dünyada ve toplumumuzda huzur, barış ve kardeşliğin pekişmesini arzu ediyoruz. Bu duygularla tüm insanların yeni yılını sağlık ve huzur içinde geçirmelerini diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 12:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER