banner346
banner19

Şap tehlikesi geçti, hayvan pazarları açıldı

denizli haber, pamukkalehaber.com, Şap tehlikesi geçti, hayvan pazarları açıldı

Şap tehlikesi geçti, hayvan pazarları açıldı
banner20
banner243

Ferah IŞIK/DENİZLİ, (DHA) - DENİZLİ İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sezgin Kutlu, şap hastalığı nedeniyle Denizli merkez, Tavas, Acıpayam ve Çivril ilçelerinde bir süre önce kapatılan hayvan pazarlarının, alınan önlemlerin sonuç vermesinin ardından tekrar açıldığını söyledi.

Ülkemizde görülen önemli salgın hayvan hastalıklarından olan şap hastalığının, hayvan ve hayvansal üretimi etkileyen, bunların ihracatını engelleyen ve dolayısı ile ciddi ekonomik kayıplara sebep olan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, "Yapılan taramalarda Denizli'de 13 şap vakası bulundu. Alınan önlemlerin ardından hastalık yayılmadan kontrol altında tutulup söndürüldü" dedi.

Önlem amacıyla Denizli merkez, Acıpayam, Çivril ve Kale ilçelerinde bir süre önce canlı hayvan pazarlarının kapatıldığını hatırlatan Kutlu, "Denizli'de geçtiğimiz Kurban Bayramı sonrasında şap hastalığına rastlandı. Hastalığın doğu İllerimizden gelen besilik hayvanlardan bulaştığı tahmin ediyoruz. Şap hastalığı nedeniyle mihraklarında gerekli idari ve fenni tedbirler alınmış ve aşılama çalışmaları tamamlanmıştır. Kapatılan hayvan pazarlarını da İl Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyonu'nun kararıyla açtık. Şap hastalığına karşı mücadelemizde, yetiştiricilerin ve sahada çalışan müdürlüğümüz personelinin ahır hijyeni, dezenfeksiyon kurallarına uymaları hastalığın yayılmasının önlenmesi konusunda yararlı oldu" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 19:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER