banner346
banner19

Şiddetle mücadele gününde Hafize Kurban’ı unutmadılar

Denizli’de Ağustos ayında kocası tarafından bıçaklanan ve Eylül ayında hayatını kaybeden Hafize Kurban 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde unutulmadı.

Şiddetle mücadele gününde Hafize Kurban’ı unutmadılar

Denizli Ekmek ve Gül Kadın Grubu'nun çağrısı ile bir araya gelen kitle basın açıklamasını Hafize Kurban’ın bıçaklandığı sokakta yaptı. Grup adına açıklama yapan Mükerrem Yollu “25 Kasım dünyanın her yerinde kadınların şiddete, eşitsizliğe, yoksulluğa ve kadın düşmanı politikalara karşı dayanışmalarını ve mücadele birikimlerini ortaya koydukları bir gün. Mirabel Kardeşlerden bu yana sistematik şiddet, kadınlara boyun eğdirmek, kadınları susturmak için devam ediyor. Kadınlar ise Mirabel Kardeşlerden bugüne susmuyor, korkmuyor, itaat etmiyor. Yaşanan şiddetin münferit değil, sistematik olduğunu haykırıyor, bu şiddete karşı birlikte güçlü olduklarını dile getiriyorlar... Bolivya’dan Şili’ye, Irak’tan Fransa’ya, Ekvador’dan Meksika’ya, İspanya’dan Sudan’a, kadınlar en önde yaşamı değiştirmek için mücadele ediyor” dedi.

"KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARA KARŞI DURACAĞIZ"

“Türkiye’de de ağır siyasal ve ekonomik gündemlerin arasında hiç durmadan büyüyen kadına yönelik şiddet sorunu her gün kadınları canından ediyor. Kadınların yaşam umutlarına kast ediliyor.

Biliyoruz ki yaşanan ekonomik kriz, siyasal alanda iktidarın uyguladığı baskılar, ayrımcı ve kutuplaştırıcı politikalar, tek adam yönetimini egemen kılacak her türlü uygulamalar ve düzenlemeler, toplumsal hayatı yeniden biçimlendirmek için kadınlar üzerinden sürdürülen gericilik bugün kadınların yaşadığı şiddeti her gün daha da arttırıyor. Sadece kadınlara değil, çocuklara yönelik suçlarda da artış görüyoruz. Kadınlara ve çocuklara yönelik işlenen suçlarda, her biri bir öncekini aratan korkunç yargı kararları ile karşı karşıya kalıyoruz. Türkiye tarihinde, daha önce görülmemiş nitelikte sorunlar gündemde iken, kadın cinayetleri, vahşileşen şiddet olayları, çocuklara dönük her türden istismar da artıyor. Ekonomik krizin ağır yükünü taşımak zorunda bırakılan kadınlar bu faturayı canlarıyla, emekleriyle, alın terleriyle, bedenleri ve haklarıyla ödemek istemediklerini ifade ediyor.

Kadınlar hayatlarını karartan ve en temel haklarına kast eden tabloya karşı irili ufaklı birliklerle “Haklarımızı ve Hayatlarımızı İstiyoruz” diyerek bir araya eliyor. Kadınlar kendilerine dayatılan bu çalışma ve yaşama koşullarına boyun eğmeyeceklerini her fırsatta gösteriyor” ifadelerini kullanan Yollu bu 25 Kasım’da, Denizli’de öldürülen Hafize Kurban’ın bıçaklandığı sokakta olmanın önemli olduğunu söyledi.

Yollu açıklamasının devamında “Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Öfkemizle, hıncımızla kadın düşmanı politikalarınıza karşı duracağız. Krize, şiddete, eşitsizliğe karşı gücümüz birliğimiz demek için sokaklarda olmaya devam edeceğiz! Yeni ve özgür bir geleceği birlikte kurmak için, eşitliği, hayatı, haklarımızı kazanmak için, kadınların emeğinin sömürülmediği,

bedenlerinin talan edilmediği, haklarının gasp edilmediği bir dünyayı yaratmak için “Gücümüz Birliğimiz” diyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından Hafize Kurban'ın öldürüldüğü yere karanfil bırakan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2019, 09:56

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER