banner19

Sokağa çıkma yasağına uymayan yaşlılara para cezası

Denizli Valiliği bugün yaptığı yazılı açılama ile 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıktığı takdirde para cezası kesileceğini duyurdu. Ayrıca yasağı ihlal eden tüm işletmelere ve yolcu otobüslerine para cezası uygulanacağını bildirdi.

Sokağa çıkma yasağına uymayan yaşlılara para cezası
banner20
banner243

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine göndermiş olduğu Genelgede; 65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük ve kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşların 21 Mart saat 24.00’den sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri  sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandığını duyurdu.

Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen  65 yaş üstü vatandaşların 2. ihlalleri  halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ‘Emre aykırı davranış’ Madde 32.gereğince 392.00 TL  idarî para cezası uygulanacağı bildirildi.

İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarihli Genelgesinde; umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet yürüten tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan/düğün salonu, çalgılı/müzikli lokanta/kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile kafe, internet salonu, internet kafe, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, SPA ve spor merkezleri  faaliyetleri geçici bir durdurulmuştur.

İlgili yasağın ihlal edilmesinin tespiti halinde iş yeri sahiplerine; Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince 3.150.00 TL idari para cezası uygulanacağı duyuruldu.

 İçişleri Bakanlığının 24 Mart tarihli Valiliklere göndermiş olduğu ek Genelgede; 'İl ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek. Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.' şeklinde karar verilmiştir.

Genelgeye aykırı hareket ettiği tespit edilen tüm araç sürücülerine 2.ihlallerinin tespiti halinde 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ‘Emre aykırı davranış’ Madde 32.gereğince 392.00 TL  idarî para cezası uygulanacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2020, 20:29

PAMUKKALEHABER.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14