banner346
banner19

Yarım asırdır aynı işi yapıyor

Yarım asırdır aynı işi yapıyor

Yarım asırdır aynı işi yapıyor
banner20

11 yaşında başladığı mesleğini 50 yıldır devam ettiriyor. Çivril Çarşı mahallesinde 50 yıldır bisiklet tamirciliği yapan Zeki Zengin emekli olmasına ve ilerlemiş yaşına rağmen, sabah saatlerinde iş yerini açarak akşama kadar bozulan ve tamir için dükkânına getirilen bisikletleri tamir ediyor.

Üç çocuğunu bisiklet tamirciliğinden kazandığı ile büyüttüğünü belirten Zeki Zengin, küçük yaştan beri bisikletlerle iç içe olduğunu ve yaklaşık 50 yıldır bisiklet tamir ettiğini belirterek, şöyle konuştu: “bi<z yedi kardeştik. Ağabeylerim ve benden küçük iki kardeşim okudu ama babamın durumu çok müsait olmadığı için bana seni okutamayacağım çıraklığa vereceğim dedi. 11 yaşında bisiklet tamirci çırağı oldum” dedi. okula başlama yaşı gelmeden abisi ile birlikte okula gidip gelmeye başladığını ve abisi ile birlikte okuldan ayrıldığını belirten Zeki Zengin “okul yaşım gelmeden okula başladım sonra abimle birlikte bende mezun oldum. Abim okula devam ederken ben bisiklet tamircisinin yanında işe başladım. Yanında çalıştığım ustam İzmir’de dükkan açınca onunla birlikte İzmir’e gittim orada bir yıl çalıştıktan sonra Çivril’e geri döndüm. O zaman Çivril’de iki tane tamirci vardı. burada çalışmaya başladım altı ay sonra ustam ben dükkanı kapatacağım sana devredeyim dedi. 12 yaşında dükkan açtım” dedi. yaşı küçük olduğu için dükkanını babası üzerine açtığını belirten Zeki usta “ilk dükkanımı 12 yaşında açtım. Yaşım küçük olduğu için babamın üzerine aldık. Ama dükkanın bütün girdisi çıktısını ben biliyordum. 12 yaşında kendi işimin patronu olmuş evime bakıyordum. 12 yıl boyunca babamın bağ – kur primini ödedim emekli ettim. Sonra 25 yıl kendi primlerimi ödeyerek emekli oldum. 49 yıldır tamircilik yapıyorum. Çok şükür üç çocuğumu büyüttüm okuttum evlendirdim” dedi.

ÖNCEDEN GECE 12 YE KADAR ÇALIŞIRDIK

Önceden işlerin daha yoğun olduğunu belirten Zeki usta “bisikletin her türlü tamirini yapıyorum. Başka hiçbir iş yapmadım. Önceden sabah erkenden dükkanı açar yaz dönemlerinde gece 12’ye kadar çalıştığımız olurdu. Şimdilerde o kadar işimiz yok. Sabah açıp akşam kapatıyoruz. Zaten çırakta olmayınca her işi de almıyorum” dedi.

Çivril’de her evde en az iki bisikletin olmasına rağmen tamircilerin eskisi kadar iş yapamamasını yedek parça imkanına bağlayan Zeki usta, ''Eski bisikletler insanı yoruyordu. Şimdi vitesli bisikletler çıktı. Çok rahat. Bu bisikletler de çok arıza yapıyor. Ama yedek parça çok, alıyorsun takıyorsun tamir etme işi çok olmuyor. Genelde bisikletlerin patlayan lastiklerini, akort ayarını, frenlerini ve kırılan yerlerini tamir ediyorum'' diye konuştu. 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner14