Denizli'nin meyve deposu sayılan Pamukkale İlçesi'nde turfanda Nar hasadı başladı.

Denizli haber - Pamukkale İlçesi Irlıganlı Mahallesinde başlayan turfanda Nar hasadına İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, İl Müdür Yardımcısı Saffet Üge ve Üreticimiz Mevlüt Eraslan katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar tarafından işletmenin üretim faaliyetleri yerinde ziyaret edildi. Üretimi yerinde inceleyen İl Müdürümüz işletme sahibi ve üretimden sorumlu personelden bilgi aldı. İşletmenin faaliyetleri, pazarlama ve ihracat konularında bilgi alışverişinde bulundu

Dünyada en fazla nar üreten ülkeler arasında bulunan ülkemizde Denizli'nin ekolojik koşullarının uygunluğu, arazi miktarının çokluğu ve dış-iç talepler üretimimizi hızlı bir şekilde artırmaktadır.

İlimiz nar üretimi bakımından Ege Bölgesinde 2.Türkiye'de 4. sırada yer almaktadır. İlimizde 23.814 dekar alanda nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Verime yatan nar bahçeleri yaklaşık 3 ton/dekar arasında olup 44.240 ton ürün alınmaktadır.

Nar yetiştiriciliği; iklim, arazi, toprak yapısına göre ağırlıklı olarak Pamukkale, Buldan, Güney ve Sarayköy  ilçelerimizde yapılmaktadır. Mikroklimatik iklim nedeniyle özellikle Pamukkale ilçemizde yetişen hicaz narının tat, renk, aroma, kalite ve kantitesinin  yüksek olması, pestisit kalıntısı probleminin olmayışı bakımından ihracatçı firmaların tercih nedeni olmaktadır. Yetiştirilen narın birinci kalitede olanları ihracata, geri kalan kısmı sanayi de meyve suyu olarak işlenmektedir.

Pamukkale ilçesinde tarımla uğraşıp İhracat yapan Mevüt ERASLAN Nar ihracatı hakkında vermiş olduğu bilgide; “Pamukkale İlçesi sınırlarında meyve üretimi ve ihracatını yapıyorum. Ana ürünlerimiz Nar ve Ayva. Soğuk hava depomuzdan bu ürünlerin ihracatını yaparak her sene olduğu gibi ülkemize katma değer sağlıyor ve erkenci turfanda Nar ın merkezi olmaya devam ediyoruz.

Bölgemiz Narının özelliğini her zaman anlatıyorum. Turfanda Nar da bölgemiz; içinin aromasında, tat oranında ve raf ömründe bir numara. Böyle olunca da Pamukkale Irlıganlı Mahallemizde yetişen Nar ihracatçıtyı cezbediyor. Hatta geçen yıllarda Narın en iyi tat oranının İsrail Narında olduğu söylenirken bu seneki yapılan analizlerde bölgemizde 18.7 tat oranına ulaşarak Nar da en iyi seviyeye ulaştık. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesindeki teknik personellerimiz sahada yaptıkları denetim ve bilgilendirmelerle analiz garantili mal yetiştirmemize yardımcı oluyorlar.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bu desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bugün itibarı ile Hollanda, İtalya, Kanada, Almanya, İsveç ve İsviçre gibi ülkelere sevkiyatlarımız başlamıştır. Bölgemize ve Türkiye’mize hayırlı olsun” dedi. 

İlçede üretilen narlar Bakanlığımızın iyi üretim metodları ile belirlenmiş entegre mücadele, iyi tarım uygulamaları v.b. projeler kapsamında üretilmektedir. İl Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalarda kayıt altındaki  üreticilerin izlenebilir, insan sağlığını tehdit etmeyen, çevreye duyarlı üretim metodları ile ürettikleri  ve hijyenik şartlarda hazırlanan narların %70-80'i  başta AB ülkeleri olmak üzere Rusya Federasyonu ve Kanada'ya ihraç edilmektedir.

 PAÜ’de floroskopi cihazı günde 300 hastaya çekim yapabilecek  PAÜ’de floroskopi cihazı günde 300 hastaya çekim yapabilecek